+ Reply to Thread
Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011
Results 101 to 101 of 101
  1. #101
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,678
    Thanks
    179
    Thanked
    354
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by Rodeobull View Post
    I just did our grocery shopping for the next 3 weeks it was $180 plus about $20 each week for fresh fruit and veg my weekly bill will be $80 a week. I make everything from scratch including bread. We buy 2 litres of fresh milk on shopping day and drink long life for the rest of the time until shopping day. We eat lots of fruit and veg but I use frozen veg in dinner because it's cheaper for exactly the same thing. We eat meat every night and always have a heap of veg with dinner. For snack we have carrot sticks and hommus, fruit, cucumber & capsicum sticks etc we make our own biscuits and cakes if we have them. I bake all our breadrolls and Naan breads etc. I think it's easy enough to buy cheaper if you have a shop like Aldi
    We also drink long life milk now - I have found it actually saves me a bit if money as I can buy in bulk on special and also I'm not going to the supermarket in the middle of the week to buy more fresh milk and now avoiding the impulse buys or extra stuff I would buy at the same time.
    I have also decided the save the money that I now don't spend on groceries to put towards an eternity ring. It's great motivation for spending less when I think of diamonds! Ha ha

  2. The Following User Says Thank You to CookingMonster For This Useful Post:

    Mumma Needs a Wine  (09-07-2013)


 

Similar Threads

  1. For those who do online grocery shopping...
    By Mummabearr in forum General Chat
    Replies: 16
    Last Post: 25-02-2013, 10:34
  2. New house-First grocery shop.
    By One of THOSE mums! in forum House & Gardens
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2012, 18:36
  3. How much is your weekly grocery shop?
    By Nemmy in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 125
    Last Post: 12-07-2012, 12:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
sales & new stuffsee all
TriBalance Health + Wellness
Brisbane Pregnancy Pilates Classes TriBalance Health + Wellness
Run as part of our Clinical Pilates program by an experienced physiotherapist. Programs are individually tailored and classes are 60min, scheduled on Saturdays at 9am and 10am. $38 per class or a 5 class pass for $175. (*health fund rebates apply)
SAVE when purchasing 5 classes!
featured supporter
Baby U & The Wiggles - Toilet Training Products
Toilet training can be a testing time but Baby U is there to assist you and your toddler with the daunting task of toilet training. With a range of products that can be used at home, on holidays or out & about.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!