+ Reply to Thread
Page 10 of 11 FirstFirst ... 891011 LastLast
Results 91 to 100 of 105
  1. #91
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    2,174
    Thanks
    284
    Thanked
    576
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I've heard on news that Sydney is the most expensive then I think Melbourne. Unless you don't have anything near or quality is bad buying meats, fruit and vegetables gets so expensive it baffles me to see ppl with trolleys full of fruit and vegetables from the supermarket when that is a shop there in the supermarket! !

  2. #92
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Hobart, Tasmania
    Posts
    5,946
    Thanks
    1,973
    Thanked
    2,080
    Reviews
    16
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Our budget allows $250 a week, but the bill usually only comes in between $150-200 a week for my family of 6, with evertything purchased from Coles

    *I can haz typos*

  3. #93
    Eko's Avatar
    Eko is offline Acrobatic Dominatrix.
    Winner 2012 - Most Politically Correct Member
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    2,837
    Thanks
    1,083
    Thanked
    1,427
    Reviews
    10
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Generally between $250-$300 per fortnight for 2 adults and one child. Probably closer to $300 a fortnight now that we're buying nappies and wipes again. We tend to buy in bulk and have a few vegetarian meals per fortnight which helps keep meat costs down.
    Although recently we've discovered the joys of slow cooked cheap cuts. DELICIOUS! *chuckle*.

  4. #94
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    2,720
    Thanks
    1,518
    Thanked
    1,950
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I've only been keeping track for the past 3 week, so I don't know how typical this is...
    So far, about $80 per week (including food & household items) for 2 adults, a 9 month old, a large dog and a bird.

    As I say, this might not be typical... it'll be interesting to see what it averages out to once I've been keeping track for longer. We eat very little meat, but eat plenty of good food. We could easily cut this down by eating less junk/processed foods, and not eating out etc. We buy most of our fruit & veg from a large grocer and most other things from coles. There are still a lot of convenience buys there though (eg. need some more fruit, can't be bothered going to 2 places so buy it from coles).

  5. #95
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    perth SOR
    Posts
    2,265
    Thanks
    50
    Thanked
    199
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I don't know , I don't have a budget or a regular shopping day and every time I shop it all seems so expensive! I buy UHT milk in bulk and we get our meat from our PIL farm and I try to be a Scrooge but every time I go out for something lately it has cost me around $100-150 , I am the go out for a packet of flour and come back with a whole trolley sorta shopper and yes I do sometimes forget the flour or whatever it was I went there for lol
    Last edited by lulu 2; 17-06-2013 at 11:30.

  6. #96
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    21,787
    Thanks
    566
    Thanked
    301
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Quote Originally Posted by Mumma Needs a Wine View Post
    How much?
    How many people in your family?
    *Exclude nappies and formula
    Roughly $100 a week, just me and my boyfriend.

  7. #97
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    765
    Thanks
    50
    Thanked
    95
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We normally spend $200 a week on two adults and that includes a take away meal in the wknd! We will have to cut back now I'm on maternity leave but hmmm I don't know how people do it without eating crap or slaving over a stove all day??

  8. #98
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    660
    Thanks
    9
    Thanked
    182
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I just did our grocery shopping for the next 3 weeks it was $180 plus about $20 each week for fresh fruit and veg my weekly bill will be $80 a week. I make everything from scratch including bread. We buy 2 litres of fresh milk on shopping day and drink long life for the rest of the time until shopping day. We eat lots of fruit and veg but I use frozen veg in dinner because it's cheaper for exactly the same thing. We eat meat every night and always have a heap of veg with dinner. For snack we have carrot sticks and hommus, fruit, cucumber & capsicum sticks etc we make our own biscuits and cakes if we have them. I bake all our breadrolls and Naan breads etc. I think it's easy enough to buy cheaper if you have a shop like Aldi

  9. #99
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    360
    Thanks
    4
    Thanked
    102
    Reviews
    0
    Probably quite high compared to most, but I buy a lot of extras that aren't needed really. I like to have a share pack of some kind of chocolate in the freezer to get one out from time to time. Also we only buy free range eggs from the corner shop which are more expensive than the free range eggs at the supermarket, but come from locals in the area so I know where they come from. Also we shop at smaller corner shops and specialty shops more than big chain supermarkets. I could cut it by 70% if I wanted to, but at the moment don't see the point in doing so. It's just me and a 10 year old and the animals. The animals get a lot of fresh meat from the butcher, at the end of the day they package up anything that isn't good to sell for people and sell it as pet meat. The dogs love the bones and the cats love the mince. They get the organic dry food but mostly they get the fresh meat. At this stage I'm happy with what we're doing, but can always cut it back if necessary in the future depending on how things work out.

    We also get take away every Saturday, either Noodle Box or Miss India or something like that that's yummy and filling and not junky.

  10. #100
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    2,174
    Thanks
    284
    Thanked
    576
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I'm going to track my spending for the next couple of weeks and see hiw my spending averages out. Will be interesting.

    I have 2 portable pantries where I stock up on stuff like dry ingredients like herbs/spices/flour/nuts/sauces/rice/pasta etc. So sometimes I spend extra to top them up.


 

Similar Threads

  1. For those who do online grocery shopping...
    By Mummabearr in forum General Chat
    Replies: 16
    Last Post: 25-02-2013, 10:34
  2. New house-First grocery shop.
    By One of THOSE mums! in forum House & Gardens
    Replies: 16
    Last Post: 06-10-2012, 18:36
  3. How much is your weekly grocery shop?
    By Nemmy in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 125
    Last Post: 12-07-2012, 12:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Einsteinz Music
Make music at Einsteinz Music in age-appropriate class in Sydney's Inner West, Eastern Suburbs or North Shore. For ages 6 mths - 4 yrs. All music is live! Christmas Gift certificates available for full term or casual classes. Call 0431 338 143
sales & new stuffsee all
Pea Pods
Buy 2 Award Winning Pea Pods Reusable One Size Nappies for only $38 (in your choice of colours) and receive a FREE roll of Bamboo Liners. Don't miss out, we don't usually have discounts on the nappies, so grab this special offer!
Special Offer! Save $12
featured supporter
Baby Sensory
Baby Sensory is the only baby programme that offers a complete approach to learning & development. Our classes offer an exciting world full of fun sensory experiences for parents and babies to enjoy.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!