+ Reply to Thread
Page 1 of 11 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 101
  1. #1
    Join Date
    Mar 2013
    Posts
    42
    Thanks
    31
    Thanked
    5
    Reviews
    0

    Default How much is your grocery bill?

    How much?
    How many people in your family?
    *Exclude nappies and formula

  2. #2
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    508
    Thanks
    1
    Thanked
    105
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    $200-$250
    2 adults 2 boys 2 and 1.
    We shop at ALDI nappies and pull ups once a month.
    I meal plan to keep to budget.

  3. #3
    Join Date
    Jan 2013
    Location
    townsville
    Posts
    2,816
    Thanks
    1,570
    Thanked
    1,277
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    Depends on specials I like to base my meals in specials. But anywhere between $130 -160 excluding nappies. Feeds 4 for a week plus builds our chest freezer. So every couple of week I don't have to shop at all other then some milk and bread



    Me(21)+DH(25)+DS(4)+DD(2)
    Tank(mastiff x)+Echo(oz cattle)

  4. #4
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Neverland
    Posts
    794
    Thanks
    270
    Thanked
    106
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Around $200-$250 a week for 2 adults and 3 children.

    Sent from my HTC One X using The Bub Hub mobile app

  5. #5
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    827
    Thanks
    36
    Thanked
    433
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    $260-330 a fortnight- including all top ups of milk and bread for 2 adults and 2 toddlers (1 baby but he's breast fed) and 2 kids who are with us only on weekends

  6. #6
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Neverland
    Posts
    794
    Thanks
    270
    Thanked
    106
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Should add that it I have 3 ravenous boys to feed lol

    Sent from my HTC One X using The Bub Hub mobile app

  7. The Following User Says Thank You to Little Boys Blue For This Useful Post:

    Mumma Needs a Wine  (12-06-2013)

  8. #7
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    377
    Thanks
    37
    Thanked
    61
    Reviews
    0
    I spend $200 - $400 a month but I get free veggies

  9. #8
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    1,914
    Thanks
    482
    Thanked
    552
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Anywhere between $70 and $120 a week including meat and veg and that's for 2 adults and a 4 year old

  10. #9
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    NSW
    Posts
    2,110
    Thanks
    92
    Thanked
    773
    Reviews
    5
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    We spend no more than $200 a fortnight, depends of we need toiletries or if we need meat. It's usually around $170 with the lowest being about $140. That's for DP and I

  11. #10
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    on a sandy beach!
    Posts
    6,451
    Thanks
    338
    Thanked
    2,224
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    I have no idea how you guys do it! I spend $200 on me & dp. Then buy formula & nappies .

    I think I need your tips!

  12. The Following 2 Users Say Thank You to monnie24 For This Useful Post:

    Mumma Needs a Wine  (12-06-2013),sjay  (16-06-2013)


 

Similar Threads

  1. For those who do online grocery shopping...
    By Mummabearr in forum General Chat
    Replies: 16
    Last Post: 25-02-2013, 10:34
  2. New house-First grocery shop.
    By One of THOSE mums! in forum House & Gardens
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2012, 17:36
  3. How much is your weekly grocery shop?
    By Nemmy in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 125
    Last Post: 12-07-2012, 11:13

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
sales & new stuffsee all
Bub Hub Sales Listing
HAVING A SALE? Let parents know about it with a Bub Hub Sales listing. Listings are featured on our well trafficked Sales Page + selected randomly to appear on EVERY page
featured supporter
Wendys Music School
Wendy’s Music School. Experience, Quality and great service! For qualifying students we will get you playing or singing your favourite music in 90 days GUARANTEED! Book a free assessment online now!
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!