+ Reply to Thread
Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 32
  1. #11
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Mackay
    Posts
    6,275
    Thanks
    809
    Thanked
    2,399
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week

    Default Groceries

    Between $450 and $500 a fortnight (not including meat). And that's meal planning and only buying what we need and making most things from scratch. That's for 3 adults, 15 year old, 5 year old and 2 year old.

  2. #12
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    NSW
    Posts
    1,932
    Thanks
    1,440
    Thanked
    585
    Reviews
    3
    Achievements:Topaz Star - 500 posts

    Default Re: Groceries

    We spend around $250 per week for a family of 4, me, dp, dd (9) and ds (6). This includes all meals, snacks, fruit, school food, cleaning supplies, toilet paper etc.

    I spend an extra $60 per fortnight on food for the horse.

    Sent from my GT-I9100T using BubHub

  3. #13
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    3,525
    Thanks
    1,890
    Thanked
    2,539
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    For DS and me, only about $80 on food (more if we needed non-grocery items like washing powder, toilet paper etc.).

    I spend very little overall per week, plan meals/ingredients and have cut down on the amount of meat I eat, to save money.

  4. #14
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    5,530
    Thanks
    377
    Thanked
    1,526
    Reviews
    7
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts

    Default Groceries

    $200-$250 a week for two adults, toddler and two cats

  5. #15
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    139
    Thanks
    40
    Thanked
    45
    Reviews
    0

    Default Groceries

    We do $250 for a fortnight, that's for 2 adults & a toddler. We also have 2 dogs =)

  6. #16
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    ocean shores
    Posts
    2,278
    Thanks
    11
    Thanked
    233
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts

    Default Groceries

    Quote Originally Posted by Littlemissellie View Post
    I would love to spend that! Ive tried to get it down to no avail

    Sent from my GT-I9100T using BubHub
    The only reason I get it down so low is we have chickens for eggs and my mum works at a bakery so she brings bread home of an arvo that doesn't sell that day and I freeze it so never buy those 2 and I go to a seconds fruit end veggie market that sells extremely cheap fresh produce because it has a mark or blemish. Also ds3 is in cloth nappies.

  7. #17
    HugsBunny's Avatar
    HugsBunny is offline Once upon a time there was a bunny.........
    Join Date
    Oct 2008
    Posts
    6,603
    Thanks
    4,531
    Thanked
    1,966
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts

    Default Groceries

    I spend $150 a fortnight on groceries for myself and two boys, a dog, a cat and a snake.

    I shop at aldi, we eat meat every night and never go without.

  8. #18
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,843
    Thanks
    62
    Thanked
    432
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts

    Default Groceries

    I think where you live has a lot to do with it.

    I lived in brisbane and shopped at the farmers markets, aldi etc. groceries cost is a lot less.

    We now live in a town of 3000 bear the mines and over an hour to the nearest city. Which also is expensive because of the mining. Cost of groceries here are much much higher. No farmers markets and no aldi. Only Woolworths and IGA.

  9. #19
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    2,152
    Thanks
    43
    Thanked
    126
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    We spend no more than $180 a week sometimes less for a family of 5. Menu planning helps and freezing all leftovers.

    I keep my eye out for specials. If I'm at the shops and a fruit shop has some things on special then I buy them rather than going to our local one. I actually did that today. Saw that a fruit shop I don't normally go to had bananas for 99c a kilo so I grabbed some. Same with the butcher.

    If we want a BBQ chicken for a meal or lunches I buy it in the afternoon where I can get them for $5-$6 or if I'm at the shops and I see them there for $5 I will grab a couple and freeze them.

  10. #20
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    1,110
    Thanks
    70
    Thanked
    652
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    If you know it's been done so many times before than why not just look up those threads rather than make everyone answer it again for the 50th time?

    Not being rude.. really..


 

Similar Threads

  1. How much do you spend on groceries?
    By SpicyTurtle in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 159
    Last Post: 14-11-2012, 10:48
  2. online groceries
    By neeky in forum Brisbane
    Replies: 3
    Last Post: 12-06-2012, 19:39
  3. Why are groceries so expensive!!??
    By OS&N in forum General Chat
    Replies: 4
    Last Post: 07-03-2012, 11:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Mother and Baby Shop
Save $$$ during our Christmas Sale Mother and Baby Shop
Great prices on Schoenhut kids pianos, toys, baby clothing as well as big brands like Pigeon, NUK, Cherub Baby and many more. Sale starts on 1 November 2016 and ends on the 27 December 2016. Hurry! Place your order today!
sales & new stuffsee all
Pea Pods
Buy 2 Award Winning Pea Pods Reusable One Size Nappies for only $38 (in your choice of colours) and receive a FREE roll of Bamboo Liners. Don't miss out, we don't usually have discounts on the nappies, so grab this special offer!
Special Offer! Save $12
featured supporter
Pea Pods Reusable Nappies
Pea Pods are the smart choice when it comes to choosing what's best for you, your baby and the environment. Affordable and simple to use, Pea Pods keep your baby dry & happy. Visit our website to find your nearest stockist or order online.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!