+ Reply to Thread
Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 32
  1. #1
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,532
    Thanks
    1,313
    Thanked
    1,390
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts

    Default Groceries

    I know this has been done so many times before...but, how much do you spend per week on food? And how many people are you feeding?We spend about $250 - 300/week for a family of 4. We used to spend less, but that was before we needed to eat gluten free. I'm interested to hear how other households do it!
    Last edited by OurLittleBlessing; 17-11-2012 at 14:08.

  2. #2
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,843
    Thanks
    62
    Thanked
    432
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts

    Default Groceries

    About $1000 a month or more (never less) but we buy everything we need and want.

    Cleaning products, toiletries, pet food, produce, frozen, fridge, meats, etc.

    We have a family of 4 (2 adults and 2 children under 4) but hubby is away half over the time literally. We also have 4 chooks, 2 cats, 1 dog and 1 rat.

    We entertain fairly often too.

  3. #3
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    777
    Thanks
    21
    Thanked
    181
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts

    Default Groceries

    We spend about $400 a week but we have homestay students. At the moment we are feeding my parents, myself, DH, DS and 5 homestay students.

  4. #4
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    4,953
    Thanks
    3,680
    Thanked
    1,949
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts

    Default Re: Groceries

    $225 a week is our budget for 2 adults and a 2 year old. This includes everything including nappies

    Sent from my GT-I9100T using BubHub

  5. #5
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    ocean shores
    Posts
    2,278
    Thanks
    11
    Thanked
    233
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts

    Default Groceries

    $250 a fortnight for a family of 5.

  6. #6
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    4,953
    Thanks
    3,680
    Thanked
    1,949
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts

    Default Re: Groceries

    Quote Originally Posted by our3boys View Post
    $250 a fortnight for a family of 5.
    I would love to spend that! Ive tried to get it down to no avail

    Sent from my GT-I9100T using BubHub

  7. #7
    Bulbasaur's Avatar
    Bulbasaur is offline Life is to short to live without icecream
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    523
    Thanks
    480
    Thanked
    86
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts

    Default Groceries

    300-500 a fortnight. Depending on if DP is home during the week (he eats a lot) this includes everything. This is for 2 adults and 2 toddlers
    Last edited by Bulbasaur; 17-11-2012 at 14:38.

  8. #8
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    1,317
    Thanks
    213
    Thanked
    218
    Reviews
    10
    Achievements:Topaz Star - 500 posts

    Default Re: Groceries

    I don't keep track but around $150-250 a week for 2 adults and a toddler. I meal plan most meals.

    Sent from my GT-I9000 using BubHub

  9. #9
    Join Date
    Oct 2012
    Posts
    368
    Thanks
    7
    Thanked
    106
    Reviews
    1

    Default Groceries

    We spend soooooo much and I don't know how!!

    Around $250 a week just for myself and DH :-/

  10. #10
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    8,245
    Thanks
    1,772
    Thanked
    2,017
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a weekBusiest Member of the Week - Most posts for the week ended 19/6/2014

    Default Re: Groceries

    I aim for no more than $100 a week as it's all i can really afford.
    Thats for an adult and 2 kids.

    Sent from my GT-I9100 using BubHub


 

Similar Threads

  1. How much do you spend on groceries?
    By SpicyTurtle in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 159
    Last Post: 14-11-2012, 10:48
  2. online groceries
    By neeky in forum Brisbane
    Replies: 3
    Last Post: 12-06-2012, 19:39
  3. Why are groceries so expensive!!??
    By OS&N in forum General Chat
    Replies: 4
    Last Post: 07-03-2012, 11:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Tambo Teddies
Visit our online store and select your individually handmade natural sheepskin teddy bear. Our soft and loveable bears come in a range of styles and colours. Created in Outback Queensland each bear is unique individual. 100% Australian made!
sales & new stuffsee all
Wendys Music School Melbourne
Wondering about Music Lessons? FREE 30 minute ASSESSMENT. Find out if your child is ready! Piano from age 3 years & Guitar, Singing, Drums, Violin from age 5. Lessons available for all ages. 35+ years experience. Structured program.
Use referral 'bubhub' when booking
featured supporter
Sarah Tooke Childbirth & Parenting Education
Providing private, personalised antenatal childbirth & parenting education to expectant parents in the comfort of their own home. Sessions are flexible, including everything that hospital based programs cover. Click to find out more!
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!