+ Reply to Thread
Page 7 of 16 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 61 to 70 of 159
  1. #61
    Join Date
    Jan 2009
    Posts
    10,611
    Thanks
    404
    Thanked
    1,918
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    About $200 per week for 2 adults, a 4yo and a newborn. but the newborn doesn't really cost anything as we use cloth nappies and mostly cloth wipes.

    This is a cutback since I've stopped working, as before we were spending at least the same on groceries, plus about $100 per week on work lunches and the odd takeaway, whereas we've cut all that now and make everything.

  2. #62
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    1,061
    Thanks
    460
    Thanked
    304
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts

    Default How much do you spend on groceries?

    I'd say $350-400 per week for me, DH, DD, two dogs & two cats.

  3. #63
    Join Date
    Nov 2012
    Posts
    8
    Thanks
    0
    Thanked
    5
    Reviews
    0
    $150 a week for me, DD and 7 month old. Some weeks less. We only eat out about once a month and I make most things from scratch.

  4. #64
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    central coast
    Posts
    68
    Thanks
    74
    Thanked
    6
    Reviews
    0
    Our budget is $200 a week for 2 adults and 5 kids it's usually $150at Coles and $50 at the fruit shop but want to try and get it around $150 and our meat is $100 every 6 weeks Im going to start baking more and stop buying kids junk for school

  5. #65
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    1,881
    Thanks
    1,521
    Thanked
    972
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We don't do a weekly or fortnightly shop and go to lots of different places so hard to say but I'd estimate it to be $70 a week? Around that anyway. For 2 adults. But we're vegan, get all fruit and veg from Paddy's markets and most dry goods from a co-op. We get a few things from Coles, tinned tomatoes, TP, chocolate, pasta. All of these things we stock up on big time when they're on sale (I'm talking 15 blocks of choc, 20 big tins tomato etc). We eat a lot of Asian food and get all that stuff from Chinatown. Only cleaning products/toiletries we buy are vinegar, soap nuts, euc/lavender oil, razor blades, coconut oil, shamp/cond.

  6. #66
    Join Date
    Nov 2010
    Location
    Victoria Point
    Posts
    675
    Thanks
    42
    Thanked
    116
    Reviews
    12
    Achievements:Topaz Star - 500 posts

    Default How much do you spend on groceries?

    We spend between $120-$150 per fortnight for 2 adults and a toddler, I bake most of our treats and cook at home most nights and our nightly meal makes a enough for lunch the next day and dinner the next night for the toddler. I buy meat that's on special and go to the grocer for fruit and vege. All of our packaged products are homebrand or Coles/woolworths brand

  7. #67
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    5,279
    Thanks
    2,361
    Thanked
    2,023
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    $100-120 a week for 2 adults and a 4 year old, however my DH is never home for breakfast/lunch or lunch/dinner and and eats at work (for free).

    I make most of our meals and snacks from scratch and the only meat we eat is 250g of salmon and 250g of scallops...

    Two years ago we would spend $80-100 a week...

  8. #68
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    22,959
    Thanks
    6,252
    Thanked
    17,144
    Reviews
    10
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Bubhub Blogger - Thanks100 Posts in a week
    We're another family that just eats a lot of food. I buy some chips, chocolate, a few tid bits. But I would spend easily $50 a week on fruit and veges. My son will eat half a kilo of grapes in one sitting lol DD eats probably a kilo of apples a week. DS has probably 2kg of bananas. I serve simple but healthy dinners. If you look at my string bean kids you would never believe how much they eat. Same with DH. It all adds up.

  9. #69
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    4,265
    Thanks
    159
    Thanked
    1,143
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts

    Default Re: How much do you spend on groceries?

    We do just under 200 a week on shopping. Baby products like nappies wipes etc seperate. 4 adults, 1 toddler, 2 , dogs, 2 cats.

  10. #70
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    South Brisbane
    Posts
    766
    Thanks
    220
    Thanked
    119
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts

    Default How much do you spend on groceries?

    Normally no more than $300 per fortnight.

    That's for me, DH, DS1 20 months and DS2 6 weeks old.

    That includes Nappies and formula. Sometimes it's a bit more if we need cleaning products and things like razors, shampoo etc etc....


 

Similar Threads

  1. Groceries
    By OurLittleBlessing in forum Family Finances
    Replies: 31
    Last Post: 12-12-2012, 13:25
  2. Replies: 13
    Last Post: 25-12-2011, 00:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
sales & new stuffsee all
Be In Blossom
Keen to up the intensity of your exercise after having your baby but unsure how? New physio-led Bootcamp Workshops aim to bridge the gap between low and high intensity training, teaching ways to reduce pelvic floor load in gym and bootcamp settings.
featured supporter
Pea Pods Reusable Nappies
Pea Pods are the smart choice when it comes to choosing what's best for you, your baby and the environment. Affordable and simple to use, Pea Pods keep your baby dry & happy. Visit our website to find your nearest stockist or order online.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!