+ Reply to Thread
Page 6 of 16 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 51 to 60 of 160
  1. #51
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    537
    Thanks
    373
    Thanked
    70
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Min would be $250 a week for 2adults 3 children. We could do it a lot cheaper but I like my items like the pino clean antibacterial wipes so in stead up dish clothes I use single use wipes, dearest part for us is our sons school lunch box items. Since getting our thermomix I have noticed we are not spending as much on meat and I have also been able to stop buying the kids yogo's as the thermomix makes even better custard. We also have 3 pets and buy them quality brand food which adds up very quickly.

  2. #52
    Join Date
    Sep 2012
    Posts
    343
    Thanks
    142
    Thanked
    108
    Reviews
    0

    Default Re: How much do you spend on groceries?

    We spend roughly $200 a week for 2 adults and 2 kids - but one has allergies & her food tends to be pretty expensive - $5.99 for a 6 pack of LcM style bars.

    Sent from my GT-I9300 using BubHub

  3. #53
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bayside Brisbane
    Posts
    7,022
    Thanks
    1,229
    Thanked
    1,952
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    I honestly have no idea. We are really badly organised, generally buy what we're having for dinner that night that day, and pick up a few snacks and general items a couple of times a fortnight. I reckon I spend about $80 at each shop, and about $10 - $15 on each nights dinner. So somewhere around $150 to $200 a week.

  4. #54
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    10,291
    Thanks
    3,115
    Thanked
    6,302
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts

    Default How much do you spend on groceries?

    Probably about $350 a week for 2 adults and a toddler, I spend about $120 on fruit/veg and $100 a week on fish and meat alone! I do buy mostly organic/free range and my cheeses/bread from the deli so that makes it worse I suppose

  5. #55
    Join Date
    May 2006
    Posts
    511
    Thanks
    7
    Thanked
    18
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I spend $200-250 a week for a family of four. I can't seem to get it any lower. That includes all our food as well as cleaning products, etc. I use Coles online (have also used Woolworths online) to stick to my budget as I find when I shop in store that its too hard to keep track of the cost and I usually spend close to $300. By shopping online if I'm over budget I can go back through my shopping list and get rid of anything that isn't essential.

  6. #56
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    987
    Thanks
    58
    Thanked
    26
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    $250 a week. 2 adults 2 kids. I cant go any lower..

  7. #57
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    9,867
    Thanks
    3,034
    Thanked
    5,843
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    We're similar to CazHasKidz in that we don't really do a full grocery shop every week or fortnight. As a result one of us ends up at the supermarket almost every day!

    At a guess, we'd probably spend a good $200.00 a week for 2 adults and a toddler.

    My DH is the type that doesn't like to do 'easy' dinners, like toasties. It has to be a full production for him (mind you, he cooks most nights that he isn't working anyway), or take-away.

  8. #58
    headoverfeet's Avatar
    headoverfeet is offline The truth will set you free, but first it will **** you off. -Gloria Steinem
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Australia
    Posts
    18,954
    Thanks
    3,142
    Thanked
    4,892
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    About $250 ($300 is rare and extreme for us) for 2 adults and 3 kids.

    ETA it usually sits at about $200 when hubby is away and $250 when he is home, includes everything (don't buy many cleaning products though as I have enjo).
    Last edited by headoverfeet; 05-11-2012 at 14:50.

  9. #59
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    2,377
    Thanks
    1,504
    Thanked
    883
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I dont really have a budget but i am guessing about $150 a week for 2 adults and 3yo and 15m, which would include formula. I will tend to pay quite a lot for fruit for the kids which although expensive atleast i know they will eat it. This doesnt unclude eating out on weekends. Groceries getting so expensive!

  10. #60
    Join Date
    Aug 2012
    Posts
    140
    Thanks
    14
    Thanked
    27
    Reviews
    0

    Default Re: How much do you spend on groceries?

    I spend $160 a week for us and dog. I don't buy cleaning products or many toiletries. I basically use bar soap and that's it. Only eat meat three or four times a week.

    Me + DH
    DS 2
    DD
    :-)


 

Similar Threads

  1. Groceries
    By OurLittleBlessing in forum Family Finances
    Replies: 31
    Last Post: 12-12-2012, 13:25
  2. Replies: 13
    Last Post: 25-12-2011, 00:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Nice Pak Products
Australian Made and Owned. The Baby U Goat Milk Skincare range is enriched with soothing goats milk sourced from country, Victoria. Goat's milk has a pH level close to that of our own skin and contains natural sources of amino acids and vitamins.
sales & new stuffsee all
Wendys Music School Melbourne
Wondering about Music Lessons? FREE 30 minute ASSESSMENT. Find out if your child is ready! Piano from age 3 years & Guitar, Singing, Drums, Violin from age 5. Lessons available for all ages. 35+ years experience. Structured program.
Use referral 'bubhub' when booking
featured supporter
GymbaROO
GymbaROO offers activities for babies & toddlers in a fun learning centre, focussing on developmental education. Classes are available Australia-wide. Enrol today & help your child to reach their full potential. Visit the website to find out more.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!