+ Reply to Thread
Page 9 of 9 FirstFirst ... 789
Results 81 to 84 of 84
  1. #81
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,224
    Thanks
    171
    Thanked
    307
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by BlackEyedPea View Post
    Some of you seem to spend a heck of a lot on F&V.... we're not talking about groceries right, just straight up fruit and vegetables for one week. Are you buying out-of-season produce? from gourmet organic markets??

    Well obviously it's only me and DS but I only buy F&V that's in season as it's cheaper - we eat veg and fruit every single day and it's cheap.... certainly a lot cheaper than packaged/frozen foods which I don't buy!

    Even just one bottle of (decent) wine is more than I spend on F&V a week!
    i spend a fortune 150 easy a week. just f and v yep not groceries. not organic. some out of season. mostly just that its quantity. they eat heaps of it. but i like a variety and if the kids eat yes ill pay a bit more. i won't pay 7 punnet strawbs though can't afford it. i notice too our Veg seems dearer than some places? maybe that contributes?

    Quote Originally Posted by FearlessLeader View Post
    I fill a green bag of fruit and veg once a week at the market and that comes to between $10-$20, depending on what I get. If I go out on the weekend I could spend that on one cocktail, my poor deprived child!

    Sent from my HTC Sensation Z710a using BubHub
    a green bag full would last a day here lol.


    Sent from my GT-I9000 using BubHub

  2. #82
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bayside Brisbane
    Posts
    7,027
    Thanks
    1,230
    Thanked
    1,958
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    well DH and I don't really drink atm because we can't afford to... but that's the point - alcohol is expensive. Fruit and Veg isn't particularly expensive. So it's not really strange that people would spend more on Alcohol. I know prior to babies I would have spent more on alcohol for sure.

  3. #83
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Qld
    Posts
    26,930
    Thanks
    2,736
    Thanked
    6,743
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Our alcohol budget is $0. We pretty much never drink, so there's no way we spend more on fruit and veg. Plus we have 4 parrots to feed... they eat a LOT of veg (and a little bit of fruit)... so even if we did drink, it wouldn't be enough to overrun fruit/veg.

    I do drink... but it's something we do so rarely we don't purchase it weekly. It might be a bottle of wine maybe 2-3 times a year...

  4. #84
    LifeInShadesOfGrey's Avatar
    LifeInShadesOfGrey is offline Just a little bit silly :)
    Winner 2012 - Best Username
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5,674
    Thanks
    2,052
    Thanked
    1,364
    Reviews
    35
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Not at all, neither of us buy alcohol and if we do its very very rare. DP had to throw out bundy cans as he had a case of them and when we checked the expirey it was expired from 2008.

    So Veggies win in this house!


 

Similar Threads

  1. TTC and alcohol
    By curiouschildcare in forum Conception & Fertility General Chat
    Replies: 11
    Last Post: 11-08-2012, 16:32
  2. Replies: 13
    Last Post: 25-12-2011, 00:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Tambo Teddies
Visit our online store and select your individually handmade natural sheepskin teddy bear. Our soft and loveable bears come in a range of styles and colours. Created in Outback Queensland each bear is unique individual. 100% Australian made!
sales & new stuffsee all
Pea Pods
Buy 2 Award Winning Pea Pods Reusable One Size Nappies for only $38 (in your choice of colours) and receive a FREE roll of Bamboo Liners. Don't miss out, we don't usually have discounts on the nappies, so grab this special offer!
Special Offer! Save $12
featured supporter
Carmels Beauty Secrets
An online beauty and wellness site which offers simple and effective time saving methods and tips which help you look younger for longer.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!