+ Reply to Thread
Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 31 to 40 of 84
  1. #31
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    1234
    Posts
    2,821
    Thanks
    887
    Thanked
    583
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    We don't drink (my hubby has 2 beers on state of origin night that's it)

    ***Sent from my phone***

  2. #32
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    88
    Thanks
    54
    Thanked
    28
    Reviews
    0
    Quote Originally Posted by smileygirl View Post
    the point is that people are complaining about the prices of fruit/veg going up due to carbon tax etc and complaining they can't afford to healthily feed their family..
    Well then sunrise will never run out of stories because people will always complain... about everything!

    Sheesh, my glass of wine of an eveing (most evenings after toddler is in bed) is my fave part of the day!

    Do I really need it? No. but is it a problem? Not at all.

    Alcohol isn't an issue, alcohol abuse is. Why should I feel bad about spending money on alcohol each week? We are still really healthy and eat very well in this house but it's only my toddler and me and so F&V doesn't cost much.

  3. The Following 3 Users Say Thank You to Baracuda For This Useful Post:

    Alexander Beetle  (22-07-2012),tiggerfields  (22-07-2012),Witwicky  (22-07-2012)

  4. #33
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,224
    Thanks
    171
    Thanked
    307
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    far out can't believe how little some of you spend on fruit n veg! granted i do have four kids and a dh but i reckon i spend $20 a week on avocados alone. or 20 a week on apples alone.

    Sent from my GT-I9000 using BubHub

  5. The Following User Says Thank You to grumpysmurf For This Useful Post:

    peanutmonkey  (23-07-2012)

  6. #34
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    2,995
    Thanks
    1,382
    Thanked
    2,879
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by smileygirl View Post
    the point is that people are complaining about the prices of fruit/veg going up due to carbon tax etc and complaining they can't afford to healthily feed their family.

    however. if the average fam spending more on alcohol than healthy food...it shows way out of whack priorities within our culture.

    like people that cry poor and say can't afford school supplies etc but still always have enough for cigarettes and booze.

    It's about making people snack out of their "i'm too poor for healthy food" mindset and have a reality check about what is more important.
    I don't think priorities are out of whack if people spend more on alcohol. It's cost related, that's all.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to Alexander Beetle For This Useful Post:

    HarvestMoon  (22-07-2012),Witwicky  (22-07-2012)

  8. #35
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    495
    Thanks
    106
    Thanked
    127
    Reviews
    0
    Well I'm going to look like a booze hag but oh well...

    When I'm not pregnant or breastfeeding (which was 4.5 of the last almost 6 years) we buy DH a slab of beer weekly and myself a carton of cider fortnightly.
    That'd work out to be about $90 a fortnight, even if we do a big fruit and veg shop we wouldn't spend more than $70 a fortnight.

  9. #36
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    495
    Thanks
    106
    Thanked
    127
    Reviews
    0
    Quote Originally Posted by grumpysmurf View Post
    far out can't believe how little some of you spend on fruit n veg! granted i do have four kids and a dh but i reckon i spend $20 a week on avocados alone. or 20 a week on apples alone.

    Sent from my GT-I9000 using BubHub
    $20 a week on apples!!! I got apples yesterday for $1.48kg, that worked out to be 16 apples for $2.96.

    I mostly buy what's in season as its cheaper. I haven't bought avocado for months because they're $1.48 each.

  10. The Following User Says Thank You to 2girls1boyplus1 For This Useful Post:

    tamute  (22-07-2012)

  11. #37
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,224
    Thanks
    171
    Thanked
    307
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    avocados are $2 each here. 1.48 would be really cheap here
    dd and dh will only eat pink ladies
    ds1 will only eat green apples.
    bought ten pink ladies last night cost me $8 $4 a kg
    prob use about 6 kg of various apples a week. but as i said they are fussy on which apples.
    Sent from my GT-I9000 using BubHub

  12. #38
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    10,302
    Thanks
    3,122
    Thanked
    6,313
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Quote Originally Posted by grumpysmurf View Post
    far out can't believe how little some of you spend on fruit n veg! granted i do have four kids and a dh but i reckon i spend $20 a week on avocados alone. or 20 a week on apples alone.

    Sent from my GT-I9000 using BubHub
    Same! We just bought a punnet of strawberries ,a punnet of cherry tomatoes , 2 cucumbers, a bag of baby spinach and 2 avocados and that was $24! We will have eaten the lot ( 2 adults 1 toddler) by tonight!

  13. #39
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    495
    Thanks
    106
    Thanked
    127
    Reviews
    0
    Quote Originally Posted by grumpysmurf View Post
    avocados are $2 each here. 1.48 would be really cheap here
    dd and dh will only eat pink ladies
    ds1 will only eat green apples.
    bought ten pink ladies last night cost me $8 $4 a kg
    prob use about 6 kg of various apples a week. but as i said they are fussy on which apples.
    Sent from my GT-I9000 using BubHub
    Our avocados get up to about $2.70 but $1.48 is about normal.
    We usually stick to apples, bananas, pears and mandarine/oranges during the colder months, and if they are hungry they'll eat whichever ones are there... I do often peel dd1's apples so she doesn't know what colour they are ;-)

    I wish I lived near my parents in bundaberg. They have so much good fruit and veg available cheaply near them.

  14. #40
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,224
    Thanks
    171
    Thanked
    307
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by 2girls1boyplus1 View Post
    Our avocados get up to about $2.70 but $1.48 is about normal.
    We usually stick to apples, bananas, pears and mandarine/oranges during the colder months, and if they are hungry they'll eat whichever ones are there... I do often peel dd1's apples so she doesn't know what colour they are ;-)

    I wish I lived near my parents in bundaberg. They have so much good fruit and veg available cheaply near them.
    peeling works on the little two lol but not dh dd (15) or even ds (9) haha i wish it did!

    we buy all those plus heaps of veg and salad

    Sent from my GT-I9000 using BubHub
    Last edited by grumpysmurf; 22-07-2012 at 13:42.

  15. The Following User Says Thank You to grumpysmurf For This Useful Post:

    2girls1boyplus1  (23-07-2012)


 
+ Reply to Thread
Page 4 of 9 FirstFirst ... 23456 ... LastLast

Similar Threads

  1. TTC and alcohol
    By curiouschildcare in forum Conception & Fertility General Chat
    Replies: 11
    Last Post: 11-08-2012, 16:32
  2. Replies: 13
    Last Post: 25-12-2011, 00:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Riverton Leisureplex
An Extreme Family Pass at Riverton Leisureplex is the ultimate way to cool off during the summer school holidays. The $30 Pass allows pool and waterslide access for 2 adults and 2 children, as well as a drink, popcorn and an icy pole for each person.
sales & new stuffsee all
True Fairies
True Fairies is the first interactive website where children can engage and speak with a real fairy through the unique webcam fairy portal. Each session is tailored to the child, and is filled with enchantment and magic.
Visit website to find out more!
featured supporter
ProSwim
ProSwim runs learn to swim classes for babies, children and adults. Our indoor centre in Plympton Park has lessons all year round, including school holidays. We also offer outdoor programs during the summer months (Oct-Mar) at Rostrevor college.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!