+ Reply to Thread
Page 3 of 9 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 84
  1. #21
    tiggerfields's Avatar
    tiggerfields is offline Priestess of Kult K'iesha... Mooo!
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    1,285
    Thanks
    81
    Thanked
    508
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Typical Sunrise beat up. We have a cellar at home and collect wine pretty seriously, so in the months we are collecting at wine auctions we'll spend many times what we spend on food. Then we will spend nothing at all some months.

    They're trying to depict families with beer and no veges in the fridge but clearly as this thread shows reality is no so simple.

  2. The Following User Says Thank You to tiggerfields For This Useful Post:

    Alexander Beetle  (22-07-2012)

  3. #22
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    88
    Thanks
    54
    Thanked
    28
    Reviews
    0
    Well dah! Alcohol costs more!

    $20 for a bottle of wine, but $20 buys a lot of fruit and veg and more than we need for a week and we eat fruit and veg every day.

    Way to sensationalise sunrise!

  4. #23
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    512
    Thanks
    163
    Thanked
    67
    Reviews
    6
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    No way do we spend more on alcohol than fruit and veg. However I dont drink ever, DH drinks rarely and so we buy maybe 1 red and 1 white wine (cheapest possible) every 3months for cooking. Yet we spend probably $80 per week on fruit and veg.
    However as people have pointed out its not really a fair comparison to compare alcohol with fruit n veg.

  5. #24
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Gold Coast
    Posts
    8,267
    Thanks
    309
    Thanked
    356
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    I spend $11 a week on a cask of wine,I am pretty classy DH rarely drinks,maybe buys a 6 pack of beer a month?
    And I prob spend $30 a week on fruit/veges

  6. #25
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    my house
    Posts
    17,695
    Thanks
    1,391
    Thanked
    7,284
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    We definitely do not spend more on alcohol. My husband buys a carton of beer every 4-6 weeks. I think the carton costs about $40, and I would easily spend that amount a week on fruit and veg.

    ETA - I don't drink.
    Last edited by BigRedV; 22-07-2012 at 12:46.

  7. #26
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    3,678
    Thanks
    788
    Thanked
    1,847
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    the point is that people are complaining about the prices of fruit/veg going up due to carbon tax etc and complaining they can't afford to healthily feed their family.

    however. if the average fam spending more on alcohol than healthy food...it shows way out of whack priorities within our culture.

    like people that cry poor and say can't afford school supplies etc but still always have enough for cigarettes and booze.

    It's about making people snack out of their "i'm too poor for healthy food" mindset and have a reality check about what is more important.

  8. The Following User Says Thank You to River Song For This Useful Post:

    just her chameleon  (23-07-2012)

  9. #27
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    4,146
    Thanks
    345
    Thanked
    871
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Weekly I'd spend more on fruit and veg as we don't buy alcohol weekly but when DH does a big buy up of wine, the amount he spends far surpasses our weekly fruit and veg spend.

  10. #28
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    3,192
    Thanks
    213
    Thanked
    1,062
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by Baracuda View Post
    Well dah! Alcohol costs more!

    $20 for a bottle of wine, but $20 buys a lot of fruit and veg and more than we need for a week and we eat fruit and veg every day.

    Way to sensationalise sunrise!
    This. We spend more on alcohol, probably because we don't buy a large amount of fruit and veg, there are only 3 of us, DH is allergic to most fruit, DS will only eat bananas. We like a few glasses of wine on the weekend. Meh.

  11. #29
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    2,027
    Thanks
    4,429
    Thanked
    550
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Wow, really?! We definitely don't in this house! We rarely drink, the only time we do is on special occasions or when we go for a night out, which is rarely. Apart from that, there isn't ever alcohol in the house!

  12. #30
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,843
    Thanks
    62
    Thanked
    432
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I'm not that much of a drinker but dh is. He would spend anywhere from $40 - $100 on alcohol a week.

    We buy loads of fruit and veg too but it prob wouldn't come to $100 value. A large box of fruit and veg for us is $20 - $30 and I wouldn't even go through all that in a week


 

Similar Threads

  1. TTC and alcohol
    By curiouschildcare in forum Conception & Fertility General Chat
    Replies: 11
    Last Post: 11-08-2012, 16:32
  2. Replies: 13
    Last Post: 25-12-2011, 00:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Tambo Teddies
Visit our online store and select your individually handmade natural sheepskin teddy bear. Our soft and loveable bears come in a range of styles and colours. Created in Outback Queensland each bear is unique individual. 100% Australian made!
sales & new stuffsee all
Wendys Music School Melbourne
Wondering about Music Lessons? FREE 30 minute ASSESSMENT. Find out if your child is ready! Piano from age 3 years & Guitar, Singing, Drums, Violin from age 5. Lessons available for all ages. 35+ years experience. Structured program.
Use referral 'bubhub' when booking
featured supporter
Medela Australia
Our goal is to give mothers and babies the best possible support for a great and long lasting breastfeeding experience. Medela have a full range of breastpumps and breastcare products, suited to every need and lifestyle.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!