+ Reply to Thread
Page 9 of 13 FirstFirst ... 7891011 ... LastLast
Results 81 to 90 of 126
  1. #81
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    My house
    Posts
    1,990
    Thanks
    276
    Thanked
    277
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I didn't know how much I was spending, so last week, I kept all of my receipts: $358.

    That was for 2 adults, a 3yo and a 1yo.

    I then went and grabbed my c/card bill & bank statement (I put almost everything on card) and I averaged about $235/wk.

    This week, So far, I have spent just $22!!!

    For what it's worth, reducing my grocery bill is more about not throwing unused food away - I need to make sure we actually eat those left overs and finish off the 1/2 a capsicum & 1/2 punnet of mushrooms etc.

    I'm liberal in my purchasing and buy whatever I think I want, but you are just as likely to find filet steak in my trolley as you are to find chicken drumsticks!
    Last edited by babycart; 11-07-2012 at 00:11.

  2. #82
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Home, where my life lies waiting, silently, for me.
    Posts
    8,990
    Thanks
    3,308
    Thanked
    1,659
    Reviews
    11
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    we budget $100 a week, for 2 adults, 1 toddler and a bellyfruit. but use cloth nappies, grow/barter some of our food, and eat pretty simply.

  3. #83
    LifeInShadesOfGrey's Avatar
    LifeInShadesOfGrey is offline Just a little bit silly :)
    Winner 2012 - Best Username
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    5,672
    Thanks
    2,052
    Thanked
    1,364
    Reviews
    35
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by DiamondEyes View Post
    Shades of grey, you could cut down pn your bill if you made snacks for your partner from scratch, 3x chips and 2x muesli bars a day would end up costing a fortune.

    Things like savoury muffins, mini quiches, scrolls etc can be made rather cheaply, frozen so they last longer and would be more filling maybe?

    If i buy pre packages snack stuff my bill goes up by 20-30 bux compared to if i make stuff.
    That's a good idea. I have a lot of ingredients at home that I could make things for him. I am just stumped on recipes!

    His bag of chips (with littles ones in it) are $5 and then $3 for his box of museli bars, plus I forgot his lolly jar. But if he gets lazy sometimes and doesn't make lunch he will take so many snacks that he runs out before weeks end.

    He doesn't have any facilities to heat anything however. So if anyone would like to share recipes for snacks that are good to eat cold I would love to hear them =)

  4. #84
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    987
    Thanks
    58
    Thanked
    26
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    350 a week for everything, including nappies+wipes. There are 2 adults and 2 children in the house.

  5. #85
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,669
    Thanks
    177
    Thanked
    348
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    $155 week on average for 2 adults and 1 16 month old. $20 extra week for formula and nappies. Animal food separate but not expensive. I was surprised when I checked my credit card statement to work this out - I thought we spent more so was happy with this. I do cook mostly from scratch and don't buy many snacks.

  6. #86
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Hobart, Tasmania
    Posts
    5,946
    Thanks
    1,973
    Thanked
    2,080
    Reviews
    16
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by Square777 View Post

    The thing that I find worrying about the very tiny shopping figures, is exactly what people eat. I don't mean it in a judgemental way, obviously if it is what you can afford then that's all there is to it.

    So are those people saying a really low grocery bill, but eating meals full of starchy carbs like pasta, and cheaper cuts of meat like mince or sausages which obviosuly go further, but are laden with salt and fat?
    Well, that's a bit presumptuous.

    Personally, we could afford to spend $500 a week on groceries, but the fact is, we just don't need to spend that much and if we were spending more than what we do, it would be *because* we were buying junk.

    The vast majority of our food bill is spent on fresh fruit and veg and good meat/poultry/fish.

    We rarely eat pasta/rice as DS1 doesn't eat it and I try to limit my carb intake. We mostly eat protein + veg. We rarely eat mince/snags because of the reasons you stated.

    Our food bill is low, *because* we eat healthy. I meal plan, cook from scratch, so no packet/jar sauces, marinades, meal bases etc and I bake all snacks.



    *I can haz typos*
    Last edited by Lillynix; 11-07-2012 at 10:39.

  7. The Following User Says Thank You to Lillynix For This Useful Post:

    Blue&Pink  (11-07-2012)

  8. #87
    Join Date
    Mar 2012
    Posts
    172
    Thanks
    84
    Thanked
    130
    Reviews
    0
    We spend betwee $400 -$600 per week for a family of 6.

    All our meat is pasture raised and humanely slaughtered.
    Our eggs come from a truly free range farm. Their chickens have about 100 acres to roam around on.
    All fruit and vege are organic.
    Our dairy is raw.
    We don't eat wheat but do eat grains such as spelt, amaranth, millet, wich are all organic.
    We eat this way for moral, ethical and health reasons. We feel lucky that we can afford to eat in a way that we feel happy about.

  9. #88
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    In the sticks!!
    Posts
    20,635
    Thanks
    3,222
    Thanked
    2,540
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Most of our grocery shop is fruit, veggies, nuts and meat. I don't buy anything with preservatives or processed and I definitely think I would spend more if I did??

    I don't know how much we spend though - it varies. 2 adults, 5 kids.

  10. The Following User Says Thank You to Ffrenchknickers For This Useful Post:

    LollyDolly  (11-07-2012)

  11. #89
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    1,677
    Thanks
    36
    Thanked
    105
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We spend about $200 per week. That is for 3 people, 3 dogs & 1 cat

    Sent from my Transformer TF101G using BubHub

  12. #90
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    388
    Thanks
    57
    Thanked
    143
    Reviews
    0
    I find it very presumptuous to say that people who don't spend a lot aren't eating well. Thats like saying that people who spend a lot are buying a heap of cr@p foods. I try and spend about $100, we mainly only eat chicken and when we do eat steak, mince or sausages its only the expensive stuff from a butcher. I also use vinegar, bicarb and eucalyptus oil to clean with which I think saves quite a bit.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to LollyDolly For This Useful Post:

    Ffrenchknickers  (11-07-2012),Lillynix  (11-07-2012)


 

Similar Threads

  1. Thermomix and your weekly grocery shop
    By Lissy12 in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 104
    Last Post: 17-03-2013, 16:20
  2. New house-First grocery shop.
    By One of THOSE mums! in forum House & Gardens
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2012, 18:36
  3. How much is your grocery bill??
    By blissfulfairy in forum Parents with large families
    Replies: 98
    Last Post: 22-01-2012, 15:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
WaterWipes
Give your babies bottom a gift this Xmas! They are the only wipe made using just water and a drop of grapefruit seed extract and may help avoid nappy rash. Check out the great reviews on bubhub and see our website for more info and availability.
sales & new stuffsee all
CarmelsBeautySecrets
Growing your own natural nails is easy. Years ago, I devised a simple and very effective technique which really helps boosts the nails' growth in as little as three days! And most importantly keeps them that way.
featured supporter
Little Rugby NSW
Catch, weave, chase, run, but most of all have FUN! Little Rugby runs a NSW network of fun, safe and non-contact footy classes for BOYS and GIRLS aged 2yrs – 7th birthday.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!