+ Reply to Thread
Page 7 of 13 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 61 to 70 of 126
  1. #61
    Join Date
    May 2012
    Posts
    361
    Thanks
    57
    Thanked
    162
    Reviews
    0
    I have just started doing an aldi shop once a fortnight and have saved a heap so far. Used to spend 500 pen and I think I will get it down to 300. Let's seen how I go though! I agree that carbs are not a problem...we eat a very healthy Asian type diet mostly but the kids like spaghetti which we never used to eat before they came along. The high protein low carb diet does cost a lot more and our bills have gone down since I dug my heals in and stopped shopping that way...but I don't think that kind of diet is necessarily healthier anyway. My hubby and I argue over this...but that is another topic!

  2. #62
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    401
    Thanks
    20
    Thanked
    20
    Reviews
    6
    Quote Originally Posted by Theboys&me View Post
    Hi there I'm a meat eating person who can answer your question. My shopping bill tends to be around $80 however it has at times been $120 (with nappies etc.) I budget $100 a week and come in under most times. This is for me DS1 who is 4 and DS2 who is 17 months.

    If you check out my clean eating thread I started I've actually got a few pics of what I eat in there - plus a list for those who were asking.

    http://www.bubhub.com.au/community/f...ics&highlight=

    The unhealthiest it gets is pretzels for my kids. I used to have MUCH bigger shopping bills. But I also ate a lot more unhealthy back then. Obviously just my own case - but anyway... hope that cures some of your curiosity
    That looks yum! Unfortunately for me I have a picky fussy husband who likes nice meat. He is also a big eater so I guess that contributes. You look great too!

    Quote Originally Posted by Savingfishfromdrowning View Post
    I find the cheapest part of my shop is the fruit and veg. Packaged food is more expensive I think. I also disagree that carbs are unhealthy - they're just another type of food We need carbs for energy, they're part of a healthy, balanced diet.
    I never said they are unhealthy. What I did mean was that when they are taking up most of the plate, not the rough guide of 1/4 carb, 1/4 protein and 1/2 salad/veg.
    So more about portion sizes I guess.
    I know when mum was a single parent and money was very tight growing up, our meal would mostly be pasta and not much else. And that is because 1 pack of pasta is a lot cheaper than different veg etc for a meal and goes further in giving you a full tummy. I guess that's more the point I am thinking, as opposed to questioning people's individual eating habits!

  3. The Following User Says Thank You to Square777 For This Useful Post:

    ShanandBoc  (10-07-2012)

  4. #63
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8,794
    Thanks
    3,395
    Thanked
    3,081
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Even our pasta is expensive, nearly $4 and it does 2 meals for my daughter!

  5. #64
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,879
    Thanks
    992
    Thanked
    3,344
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by Square777 View Post
    That looks yum! Unfortunately for me I have a picky fussy husband who likes nice meat. He is also a big eater so I guess that contributes. You look great too!



    I never said they are unhealthy. What I did mean was that when they are taking up most of the plate, not the rough guide of 1/4 carb, 1/4 protein and 1/2 salad/veg.
    So more about portion sizes I guess.
    I know when mum was a single parent and money was very tight growing up, our meal would mostly be pasta and not much else. And that is because 1 pack of pasta is a lot cheaper than different veg etc for a meal and goes further in giving you a full tummy. I guess that's more the point I am thinking, as opposed to questioning people's individual eating habits!
    I guess it'd just be a case by case basis. Same as those with expensive grocery bills. One could assume they were loaded with expensive processed convenience foods. However in reality it just may not be the case.

    As a single parent who eats very healthy (and just for the record I like nice cuts of meat too myself) it's probably not realistic to assume that a certain way of eating is occurring based on the total cost of a grocery trip.
    Last edited by Theboys&me; 10-07-2012 at 21:27.

  6. #65
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3,480
    Thanks
    1,026
    Thanked
    2,105
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    We prob spend way too much for just a couple. When DP works away, i'd only spend a really small amount, but when he is home, he can go and spent $500 for the fortnight (not including any alcohol). We buy a lot of fresh produce and will by a lot of seafood and good quality/organic meat. Plus my DP is a little master chef so he spends heaps on gormet ingredients. We could def cut our grocery bill down. We do a big costco/aldi shop once a month and fill up the pantry and the freezer, then do smaller shops. If i ever do a big shop at coles, i find i spend heeeeaps more. I think woolies online is a good way of trying to manage your grocery bill, you know how much it all is while you're adding stuff. Aussie farmers direct is also great, we often get a big box of fruit/vegies for $50


    And pets, god they can be expensive!! Our labrador is a vacuum cleaner and eats through a massive bag of biscuits in a month, so do the cats. They eat science diet and fresh meat, i reckon we'd spend at least $200 a month at least, maybe more. They should start earning their keep!
    Last edited by Clementine Grace; 10-07-2012 at 21:31.

  7. #66
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    827
    Thanks
    36
    Thanked
    433
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We spend max 150 a week that's 2 toddlers, 2 adults and 2 kids who are with us on weekends. We eat pasta/rice once a week the rest of the meals are meat and veg. I bake all the kids snacks or they have yoghurt/fruit- they eat at least 2 pieces of fruit per day but they only eat what's in season. Veggies are at least 3-4 serves per person per day and the kids love dairy. I think fresh food/meats are cheap- we do eat small portions of meat but the heart foundation recommends small portions. We also have 2 dogs and a cat.

  8. #67
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    springfield lakes
    Posts
    1,998
    Thanks
    586
    Thanked
    509
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Generally 100 a week give or take for 2 adults and 1 toddler (still in nappies) sometimes we buy extras during the week if we run out (because we shop on the weekend) like bread or milk etc. And we shop at Aldi, grocery bill was at least $50 more when shopping at Coles or woolies.

  9. #68
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8,794
    Thanks
    3,395
    Thanked
    3,081
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Mine also includes cat food, dog food, cat litter, cat and dog treats.

  10. #69
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    401
    Thanks
    20
    Thanked
    20
    Reviews
    6
    Quote Originally Posted by Theboys&me View Post
    it's probably not realistic to assume that a certain way of eating is occurring based on the total cost of a grocery trip.
    And that is why I asked the question.
    People like waterlily who is vegan... i wouldn't have known that was the reason for a lower bill but makes total sense.
    Or are people eating well and eating things in the right portion (unlike my husband whose idea of a good meal is meat meat and more meat), also hence a much lower bill.

    I'm not complaining about my spend, I am liberal when I shop and I know this.

    To the OP, where I live prices are steadily increasing, we don't have things like aldi costco or freshfood markets... so really are at the mercy of coles and woolies. The same spend in a trip will result in less items in the trolley, despite buying the things on special, even when I menu plan around this.

  11. #70
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    1,700
    Thanks
    358
    Thanked
    503
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    About 80 a week, everything including nappies, wipes, cleaning and hygiene products.

    Me, fob, ds.
    4 rabbits, 3 cats, 2 birds and 3 fish.

    We use cheaper meat cuts but slow cook them so they come out tender,

    I have a little.bit of rice with meals.

    I have started eating smaller portions as i am trying to loose weight, i am currently 81 kilos.



    Sent from my MB526 using BubHub


 

Similar Threads

  1. Thermomix and your weekly grocery shop
    By Lissy12 in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 104
    Last Post: 17-03-2013, 16:20
  2. New house-First grocery shop.
    By One of THOSE mums! in forum House & Gardens
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2012, 17:36
  3. How much is your grocery bill??
    By blissfulfairy in forum Parents with large families
    Replies: 98
    Last Post: 22-01-2012, 15:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
sales & new stuffsee all
Hire For Baby Perth
New RETAIL store - Perth Hire For Baby Perth
Here at Hire for Baby, we offer a wide range of products from Child Restraints to Strollers, Stroller Accessories and Oricom Baby Monitors. Wholesale prices - till the stock ends. Buy from us and get the installation for FREE.
Like us on Facebook and get $10 OFF
featured supporter
Einsteinz Music
Fun & interactive music classes!
Classes are taught by professional musicians! Children are taught the fundamentals of music: beat, pitch, rhythm and tempo through hands-on experience. Click for more details!!!
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!