+ Reply to Thread
Page 6 of 13 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 51 to 60 of 126
  1. #51
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    401
    Thanks
    20
    Thanked
    20
    Reviews
    6
    Quote Originally Posted by waterlily View Post
    We are Vegans. We eat extremely healthy. We eat a LOT of fresh fruit and veg. We do eat a fair amount of rice but never pasta.

    I think having a higher bill could also mean someone is eating very unhealthy!! $300 worth or food a week is mind boggling to me.

    I think it's a bit silly to judge someone's eating habits by their grocery bill.
    Sorry, I didn't want it to come across like I was judging. And being vegan would explain a lot, I guess more so for people who eat meat and fish etc that I'm curious about.

    And you're right... $300 is a lot to spend if a large portion of it is soft drink, juice, cordial etc (now that DOES make me cringe!!) or other similar things

    Don't get me wrong, there are unhealthy treats in my trolley too, eg chocolate etc, but since being relatively dairy free even my guilty pleasures are gone (except for my new fave oreo's)!

  2. #52
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    1,834
    Thanks
    564
    Thanked
    1,962
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I spend loads..
    about $500 a week.
    2 adults and 3 kids.
    Not all junk..but we eat really pricey meat. I get it as the butcher.
    Also A2 milk and free range eggs..

    we do not eat a lot of junk.
    I go to harris farm to get all the veg and fruit, woolies to shop and my butcher for meat.

    I also go to costco once a month and spend about $300.

  3. #53
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    10,313
    Thanks
    3,126
    Thanked
    6,318
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    $60 a week on seafood, $80 a week on meat and chicken ( free range and organic) $100 on fruit and veg and eggs ( mostly organic) and maybe $50 on other groceries for 2 adults and a hungry toddler! DH wants me to cut down but I'm too fussy!

  4. #54
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,865
    Thanks
    986
    Thanked
    3,331
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by Square777 View Post
    Sorry, I didn't want it to come across like I was judging. And being vegan would explain a lot, I guess more so for people who eat meat and fish etc that I'm curious about.

    And you're right... $300 is a lot to spend if a large portion of it is soft drink, juice, cordial etc (now that DOES make me cringe!!) or other similar things

    Don't get me wrong, there are unhealthy treats in my trolley too, eg chocolate etc, but since being relatively dairy free even my guilty pleasures are gone (except for my new fave oreo's)!
    Hi there I'm a meat eating person who can answer your question. My shopping bill tends to be around $80 however it has at times been $120 (with nappies etc.) I budget $100 a week and come in under most times. This is for me DS1 who is 4 and DS2 who is 17 months.

    If you check out my clean eating thread I started I've actually got a few pics of what I eat in there - plus a list for those who were asking.

    http://www.bubhub.com.au/community/f...ics&highlight=

    The unhealthiest it gets is pretzels for my kids. I used to have MUCH bigger shopping bills. But I also ate a lot more unhealthy back then. Obviously just my own case - but anyway... hope that cures some of your curiosity
    Last edited by Theboys&me; 10-07-2012 at 21:53.

  5. #55
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    my house
    Posts
    17,710
    Thanks
    1,392
    Thanked
    7,295
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    I don't actually really know but I would guess around $250

    I buy a lot of fruit and veg, don't buy chocolate, soft drinks, lollies etc.

    I buy what we need and try to meal plan.

    Food is one thing I don't compromise on, but I do shop at aldi when I can be bothered. I was still buying bananas when they were almost $20kg as my kids love them.

  6. #56
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,363
    Thanks
    467
    Thanked
    357
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    About $150 for 2x adults and 1x 4yo

  7. #57
    Savingfishfromdrowning's Avatar
    Savingfishfromdrowning is offline If you can't change your fate, change your attitude
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    the couch
    Posts
    1,354
    Thanks
    345
    Thanked
    284
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by Square777 View Post

    The thing that I find worrying about the very tiny shopping figures, is exactly what people eat. I don't mean it in a judgemental way, obviously if it is what you can afford then that's all there is to it.

    So are those people saying a really low grocery bill, but eating meals full of starchy carbs like pasta, and cheaper cuts of meat like mince or sausages which obviosuly go further, but are laden with salt and fat?
    I find the cheapest part of my shop is the fruit and veg. Packaged food is more expensive I think. I also disagree that carbs are unhealthy - they're just another type of food We need carbs for energy, they're part of a healthy, balanced diet.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Savingfishfromdrowning For This Useful Post:

    Izy  (10-07-2012),LoveLivesHere  (10-07-2012)

  9. #58
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    6,311
    Thanks
    2,387
    Thanked
    4,599
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    No idea really.

    Our shopping is a tad scatterbrained.

    We go to markets on the weekend, deli and market during the week and supermarket for things as well.

  10. #59
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    Country NSW
    Posts
    1,000
    Thanks
    6
    Thanked
    42
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    $250 a week for 2 adults and 5 kids aged from 18 to 2

  11. #60
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8,794
    Thanks
    3,395
    Thanked
    3,081
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    A lot lately $120 to $150 but that includes nappies, wipes (home childcare), and dd is eating lots of bread and cereal on a gluten free, dairy free diet. She uses rice milk for breakfast but has nut milks too. She eats $12/w in bread and $8/w in cereal plus $7/w in milk, and that only covers part of her breakfast. We eat a lot of seasonal fruit and veg, we get eggs from a friend who has ex battery hens so they roam around her property and leave eggs in odd places including the top of the dryer. I do buy some packaged things sometimes, but not often. It's just going from $4/loaf to $6/half loaf of bread, cereal being triple what it was and paying up to $6/L for milk, with a pre-teen sporty kid, really has an impact. I also provide fruit for afternoon tea for other kids.


 

Similar Threads

  1. Thermomix and your weekly grocery shop
    By Lissy12 in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 104
    Last Post: 17-03-2013, 16:20
  2. New house-First grocery shop.
    By One of THOSE mums! in forum House & Gardens
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2012, 18:36
  3. How much is your grocery bill??
    By blissfulfairy in forum Parents with large families
    Replies: 98
    Last Post: 22-01-2012, 15:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Pebblebee
Parents spend hours looking for things they need NOW. The keys, the remote, darling daughter's treasured teddy. Stop wasting precious time looking & start finding with Bub Hub reviewed Pebblebee Smart Tag. Simply attach a Pebblebee and find it fast.
sales & new stuffsee all
Bub Hub Sales Listing
HAVING A SALE? Let parents know about it with a Bub Hub Sales listing. Listings are featured on our well trafficked Sales Page + selected randomly to appear on EVERY page
featured supporter
ProSwim
ProSwim Rostrevor runs learn to swim classes for children and adults. Lessons are run during the Summer months (Oct-Mar). Our indoor centre at Plympton Park has lessons all year round, including school holidays.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!