+ Reply to Thread
Page 4 of 13 FirstFirst ... 23456 ... LastLast
Results 31 to 40 of 126
  1. #31
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Melbourne
    Posts
    6,213
    Thanks
    387
    Thanked
    594
    Reviews
    3
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    My biggish shop this week cost me $270 and I realised that rarely is our weekly shop under $200 now and more often it's $250 - 300. That's thanks to the addition of our dd to our family - she eats a lot now and needs nappies/etc. I'm also doing more washing and there's more dishes too. It really adds up. We do buy a bit too much prepackaged stuff, but our lives are busy and eating healthy is important, so for now while I'm busy and seriously sleep deprived we accept that as a 'necessary evil'.

  2. #32
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    1,719
    Thanks
    1,042
    Thanked
    396
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    $200 a week for a family of 3. Includes nappies. I dont see how anyone could feed a massive family on less than that....i budget and plan and am really careful and i cant get it down more than that. Only cleaners i buy is laundry and dish liquid, a multi cleaner spray and then just use vinegar on floors etc...

    Sent from my GT-I9100T using BubHub

  3. #33
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    806
    Thanks
    444
    Thanked
    218
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    For 2 adults and a 2 y.o. and a 4.y.o we spend $170/week at woolies, then about $30 midweek to top up fruit and bread.

  4. #34
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    12,708
    Thanks
    9,558
    Thanked
    12,691
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the Week - week ended 9/1/15Busiest Member of the Week - week ended 7/11/14Busiest Member of the Week - week ended 3/10/14100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by loving6 View Post
    $115 to $130 for a family of 7.
    No way! That's amazing? What's your secret?

  5. #35
    Join Date
    May 2012
    Posts
    883
    Thanks
    94
    Thanked
    95
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We are about the $200 a week mark also.

    We generally buy in bulk washing powder, fabric softener, toilet paper and dishwashing tablets from big w.

    We can get it to about $150 on a tighter week but that is back to basics!

    I plan every meal, lunches included and we freeze alot of fresh leftovers to cover for tighter weeks.

    Oh thats for 2 adults (one being fussy- me!) and an 8 year old, a cat and a budgie.
    Last edited by Hopefully Waiting; 10-07-2012 at 19:18.

  6. #36
    Join Date
    May 2011
    Posts
    679
    Thanks
    199
    Thanked
    159
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    $200-250 also for 2 adults, 1 child and an 11 month old who doesn't eat enough to count. That is for everything but no nappies (mcn's) and hardly any packaged food other than raffertys fruit bars and yogurt. Also no cleaning products. I cook with meat every night and usually too much so DH can have leftover for lunches. I don't know how to reduce other than meat free meals.

    Sent from my GT-I9100 using BubHub

  7. #37
    Join Date
    Sep 2010
    Location
    casino
    Posts
    1,958
    Thanks
    2,916
    Thanked
    333
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    For myself and 2 kids dd19 months Ds 6 3 cats and 2 dogs my weeky groceries work out to $100 week I buy my pet food in bulk $15 dogs $10 cats. From pet produce per fortnight place Meat in bulk $20 meat pack is kg sausages kg mince kg rissoles kg Cheerios and kg chicken roaring pieces from butcher per month and then my weekly shop including nappies at aldi is about $60-80 week comes to $410 a month about $100 week. I should add I shop at aldi an if I can't get it from aldi I'll buy home brand from woollies
    Last edited by jagamoe; 10-07-2012 at 19:15.

  8. #38
    Join Date
    Jun 2006
    Location
    Hobart, Tasmania
    Posts
    5,946
    Thanks
    1,973
    Thanked
    2,080
    Reviews
    16
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Family of 6. $150 - $200 per week. Dunno how or why it works. It just does

  9. #39
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    1,053
    Thanks
    46
    Thanked
    239
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We used to live on $200 a fortnight (i hate shopping weekly) but lately i've been spending $100 a week on fruit and veg alone we eat a lot of fresh stuff i guess and i would rather spend more and eat better. for groceries i only one once a month and spend maybe $150. so all up $130 ( i added it all up and divided by 4 lol) we make our own bread, pull aparts etc and all snacks and we eat fruit and veg for a lot of our snacks

  10. #40
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Launceston
    Posts
    13,466
    Thanks
    732
    Thanked
    2,355
    Reviews
    35
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    $100 for 2 adults, 1 toddler, 2 cats, 1dog and one bird.


 

Similar Threads

  1. Thermomix and your weekly grocery shop
    By Lissy12 in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 104
    Last Post: 17-03-2013, 16:20
  2. New house-First grocery shop.
    By One of THOSE mums! in forum House & Gardens
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2012, 18:36
  3. How much is your grocery bill??
    By blissfulfairy in forum Parents with large families
    Replies: 98
    Last Post: 22-01-2012, 15:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Tambo Teddies
Visit our online store and select your individually handmade natural sheepskin teddy bear. Our soft and loveable bears come in a range of styles and colours. Created in Outback Queensland each bear is unique individual. 100% Australian made!
sales & new stuffsee all
Bub Hub Sales Listing
HAVING A SALE? Let parents know about it with a Bub Hub Sales listing. Listings are featured on our well trafficked Sales Page + selected randomly to appear on EVERY page
featured supporter
Be In Blossom
We offer physiotherapy run pregnancy Pilates, pregnancy Aerobics, and Mummy Pilates & Baby Massage classes with a focus on optimising posture, body awareness, pelvic floor support, back care and maintaining fitness, aiming to assist women prepare and recover from their birth.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!