+ Reply to Thread
Page 3 of 13 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 126
  1. #21
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    1,812
    Thanks
    112
    Thanked
    699
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    250-300 a week here for 2 adults, 2 kids.

    We have takeout once a week and a cheapie meal (ie eggs on toast) once a week, we eat meat and veggies with every other meal and I only buy premium cuts of meat.

    We do eat processed goods like jatz crackers, rice crackers, fruit bars etc but my kids both eat 2-3 pieces of fruit a day, I think fruit and veg is more expensive than crappy foods

    I do buy in bulk toilet paper, dog food etc

    The only way I could see us cutting back on costs is to buy cheaper cuts of meat, have meat free meals and bake all our snacks but I can afford it at the moment so won't change anything at the moment.

  2. #22
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Gold Coast
    Posts
    993
    Thanks
    791
    Thanked
    392
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    OMG you guys need to give me tips i spend $300+ and there is me dh and 15 month old ds!!

    Sent from my GT-I9100 using BubHub

  3. #23
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    675
    Thanks
    22
    Thanked
    119
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    $150 max a week for me DH and DD (11mths). I have cut done costs a lot by meal planning. I also only cook every 2nd night (cook meals that serve 4) then divide it all up and eat the leftovers the next night. Once DD starts eating larger portions I guess we will have to change this.

  4. #24
    Join Date
    Apr 2012
    Posts
    512
    Thanks
    163
    Thanked
    67
    Reviews
    6
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    hard to say exactly but around $170 per week for DH, DD and myself. I spend about $30 per week at the butcher (and get enough extra that usually every 5th week I dont need to buy any meat). Then I spend $60 at the fruit/veg place and then every 2 weeks I do a big shop at coles/woolies of about $100. I could definitely cut back on the woolies shop as usually some treats are in the trolley but I refuse to spend any less on meat or fruit/veg however by going to a few more places I could probably save some money but the extra running around isnt worth saving $10 to me.

  5. #25
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    846
    Thanks
    155
    Thanked
    107
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Ours us about $270 pw that's to feed 3 adults 3 kids and a baby.. 2 in nappies but buy those in bulk
    Also have 2 dogs and a cat!!
    My dad is the 3rd adult who lives in the granny flat under our house and gives me extra money every week to give him dinner!!
    I get my meat from a butcher in a pack that's $50 and then portion it out for meals so it lasts up to about a week and a half maybe 2 if we have a take out night!!

  6. #26
    Join Date
    Mar 2011
    Posts
    2,969
    Thanks
    3,590
    Thanked
    892
    Reviews
    15
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Varies between $150 - $250 depending on what needs to be bought that week. Usually averages $180

    That's for 2 adults and 1 9 month old.

  7. #27
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    315
    Thanks
    153
    Thanked
    58
    Reviews
    33
    $200-$250 a week for two adults, a baby and two dogs. We do most of our shopping at Coles and occasionally we will pick up a few things from Aldi.

  8. #28
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,865
    Thanks
    986
    Thanked
    3,330
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    I try to keep it around $100 a week. That's for one adult and two young kids who are with me 10 days a fortnight

  9. #29
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    5,530
    Thanks
    377
    Thanked
    1,526
    Reviews
    7
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    About $150 a week, plus every 6 months or so we will do an enormous shop and stock up on shampoo, tinned food, flour, etc and spend about $700.

    ETA: that's for 2 adults, a toddler, and two cats.

  10. #30
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    22,001
    Thanks
    3
    Thanked
    1,782
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    This week alone has cost me about $400 but thats because i have 6 adults and 2 kids plus whoever else decides to stay.

    Usually about $150 a week but that also includes lunch from work if i get it too. Thats currently for 1 adult and 1 5yr old.

    This fortnight is my bulk shopping week to stock up so i usually spend about $650 on everything from my usual shop to just general stockup on toilet paper, cleaning stuff, hygiene stuff etc.

    Sent from my GT-I9000T using BubHub


 

Similar Threads

  1. Thermomix and your weekly grocery shop
    By Lissy12 in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 104
    Last Post: 17-03-2013, 16:20
  2. New house-First grocery shop.
    By One of THOSE mums! in forum House & Gardens
    Replies: 16
    Last Post: 06-10-2012, 18:36
  3. How much is your grocery bill??
    By blissfulfairy in forum Parents with large families
    Replies: 99
    Last Post: 22-01-2012, 15:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Ro&Co
Share magical moments this Christmas with this gorgeous gingerbread house. Exclusively available in Brisbane, with FREE delivery in Brisbane Metro areas. Each Christmas Centrepiece is unique and made to order, from $240.
sales & new stuffsee all
Wendys Music School Melbourne
Wondering about Music Lessons? FREE 30 minute ASSESSMENT. Find out if your child is ready! Piano from age 3 years & Guitar, Singing, Drums, Violin from age 5. Lessons available for all ages. 35+ years experience. Structured program.
Use referral 'bubhub' when booking
featured supporter
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!