+ Reply to Thread
Page 2 of 13 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 11 to 20 of 126
  1. #11
    rainbow road's Avatar
    rainbow road is offline look at the stars, look how they shine for you
    Join Date
    May 2008
    Location
    in a glass case of emotion
    Posts
    12,408
    Thanks
    1,187
    Thanked
    8,051
    Reviews
    3
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    For the two of us, about $100. We eat out or get take away probably once a week too. Meat from the wholesale meat market near work, fruit and veg from the farmers market or green grocer if I don't go to the markets, pantry stuff and laundry stuff from Coles, eggs from my parents.
    Last edited by rainbow road; 10-07-2012 at 17:46.

  2. #12
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    NSW
    Posts
    1,932
    Thanks
    1,440
    Thanked
    585
    Reviews
    3
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    2 adults and 2 children is around $200 - $250 per week, sometimes we have to buy extra milk and bread.

  3. #13
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    21,650
    Thanks
    15,094
    Thanked
    11,260
    Reviews
    14
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the WeekBusiest Member of the Week - week ended 5/2/14Busiest Member of the Week - week ended 31/10/14Busiest Member of the Week - week ended 24/10/14Busiest Member of the Week
    $115 to $130 for a family of 7.

  4. The Following 2 Users Say Thank You to LoveLivesHere For This Useful Post:

    Bunny Lover  (10-07-2012),sandy_1902  (11-07-2012)

  5. #14
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    495
    Thanks
    106
    Thanked
    127
    Reviews
    0
    2 adults and 3 kids - ages 5,3 and 18months, and 1 greyhound, we spend between $250 and $300 per fortnight with an extra $40 on the second week for milk, bread and fruit.

    It's usually about $200-$250 but I'm ordering through woolworths online more as its hard for me to push the trolley (30 weeks pregnant).
    We shop aldi then woolworths online..

  6. #15
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    4,419
    Thanks
    512
    Thanked
    1,067
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Two adults, two kids and a cat, between $140 and $170 per week. I buy meat in bulk and we don't eat packaged foods (except for a few rye cruskits, wholegrain rice crackers and true fruit bars).

  7. #16
    Join Date
    Oct 2005
    Posts
    1,160
    Thanks
    421
    Thanked
    197
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Two adults, 7yo DS and 2yo DD with food allergies - around $200 a week, usually with one or two bread & milk runs through the week.

    Sent from my GT-I9300 using BubHub

  8. #17
    Zombie_eyes's Avatar
    Zombie_eyes is offline Formerly Diamondeyes
    Winner 2012 - Biggest Computer Nerd
    Winner 2013/14 - Funniest Member
    Join Date
    Aug 2011
    Posts
    9,354
    Thanks
    2,835
    Thanked
    9,033
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    2 adults and 2 kids $150-170 a week.

    Includes nappies and wipes, cleaning products etc everything.

  9. #18
    Join Date
    May 2011
    Posts
    272
    Thanks
    3
    Thanked
    103
    Reviews
    0
    Quote Originally Posted by loving6 View Post
    $115 to $130 for a family of 7.
    I just want to say that is amazing

  10. #19
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    1,834
    Thanks
    1,410
    Thanked
    795
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by Anjalee View Post
    Family of 3 and we spend about $200 a week, maybe $300 if we have one of those weeks where everything expensive needs to be replaced at once.
    Same here.

  11. #20
    Join Date
    Feb 2012
    Location
    Sydney, NSW
    Posts
    4,087
    Thanks
    1,466
    Thanked
    1,215
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by loving6 View Post
    $115 to $130 for a family of 7.
    Hats off to you! How do you do it??

    DH and I are the only ones in the house and we spend a minimum of $200 per week on our shopping and more if we need cleaning products etc

    I must admit though, I'm funny about what brands I use with some things so I do tend to overspend some ..


 

Similar Threads

  1. Thermomix and your weekly grocery shop
    By Lissy12 in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 104
    Last Post: 17-03-2013, 16:20
  2. New house-First grocery shop.
    By One of THOSE mums! in forum House & Gardens
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2012, 18:36
  3. How much is your grocery bill??
    By blissfulfairy in forum Parents with large families
    Replies: 98
    Last Post: 22-01-2012, 15:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Pyjamas.com.au
With so many gorgeous brands and styles for every season, our pyjamas, nighties, robes, sleepsuits and sleeping bags are lovely for lights out and perfect for lazy days. Get 10% off first order using code bubhub. Be quick offer ends 31/12/16.
sales & new stuffsee all
Pea Pods
Buy 2 Award Winning Pea Pods Reusable One Size Nappies for only $38 (in your choice of colours) and receive a FREE roll of Bamboo Liners. Don't miss out, we don't usually have discounts on the nappies, so grab this special offer!
Special Offer! Save $12
featured supporter
Transition into Parenthood / Calmbirth Sydney
Julie's Transition into Parenthood and Calmbirth courses for pregnant couples will get you ready, prepared and organised for the wonderful birth of your beautiful new baby. Birth Support Doula training provided in 2017 open to all. Call 0401 265 530
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!