+ Reply to Thread
Page 13 of 13 FirstFirst ... 3111213
Results 121 to 126 of 126
  1. #121
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    152
    Thanks
    16
    Thanked
    6
    Reviews
    0
    I'd easily spend $200 a week for 2 adults, 4yo, 7mo, and dog. $65 of that is our fruit and veg box and organic milk, yoghurt and eggs.

    The rest I spend at Cole's or woollies in the week. I don't buy nappies (mcns) and rarely get cleaning products. We eat Australian fish, organic chicken, and some red meat once a week each at least.

    And there's always a block of chocolate in the trolley!

    Sent from my LT18a using BubHub

  2. #122
    Join Date
    Jul 2012
    Posts
    33
    Thanks
    15
    Thanked
    7
    Reviews
    0
    We spent $500 weekly, but only eat organic.

  3. #123
    Join Date
    Jul 2009
    Posts
    678
    Thanks
    51
    Thanked
    97
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    $200 a week for 2 adults, 2 year old DD, newborn DD and 1 dog

  4. #124
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    532
    Thanks
    1
    Thanked
    62
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Too much!! Don't you think the cost of groceries is just getting ridiculous. We spend about $300 for a family of 5, kids are age 3, 1 & 4 months (so no cost only BF).

  5. #125
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    3,455
    Thanks
    1,021
    Thanked
    2,095
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by amesv View Post
    Too much!! Don't you think the cost of groceries is just getting ridiculous. We spend about $300 for a family of 5, kids are age 3, 1 & 4 months (so no cost only BF).
    I really do think that prices are going up. i cant believe how much we spend sometimes and there doesn't seem to be that much in the trolley. From my experience, you can def save by buying staples at aldi and getting fruit and veg and a fresh produce market.

  6. #126
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    3,525
    Thanks
    1,890
    Thanked
    2,539
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    About $100-150 per week, including nappies.

    We eat all our food from home and very rarely buy take-away or eat out, although tend to buy my lunch at work a couple of times a week now that I'm back at work which is another $20.

    Just me and baboo, cat and dog.


 

Similar Threads

  1. Thermomix and your weekly grocery shop
    By Lissy12 in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 104
    Last Post: 17-03-2013, 16:20
  2. New house-First grocery shop.
    By One of THOSE mums! in forum House & Gardens
    Replies: 15
    Last Post: 06-10-2012, 18:36
  3. How much is your grocery bill??
    By blissfulfairy in forum Parents with large families
    Replies: 98
    Last Post: 22-01-2012, 15:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
sales & new stuffsee all
The Little Gym Bella Vista
Get ready for some serious, fun gymnastics! The Little Gym Bella Vista
The world’s premier experiential learning and physical development center for children ages 4 months - 12 years. Create opportunities for your child to try new things and build self-confidence, all with a grin that stretches from ear to ear
featured supporter
Softmats
Softmats specialises in safe, non-toxic, and durable play mats. The international Premium Dwinguler™ Play Mats and Premium Bubba Mat™ range of floor spaces are the best quality in the world.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!