+ Reply to Thread
Page 11 of 13 FirstFirst ... 910111213 LastLast
Results 101 to 110 of 126
  1. #101
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Melbourne
    Posts
    745
    Thanks
    238
    Thanked
    245
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I usually manage to keep it to about $200 per week for DH, DS (1.5 year old) and I.

    The biggest thing that helps me save money is the fact that I buy all my fruit, veg, meats & deli items from the local markets. I write a weekly meal plan before I go. I buy meat in bulk and divide it up into separate freezer bags once I get home. I buy fruit & veg that are in season hence cheaper and fresher.

    I use microfiber cloths and make my own natural cleaning products.

    I avoid supermarkets (hate Coles & Woolworths with a passion) but I do a small shop ($50) in Aldi once a week which includes nappies, chocolates, some dairy products, pasta & drinks.

  2. #102
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    NSW
    Posts
    2,110
    Thanks
    92
    Thanked
    773
    Reviews
    5
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    DP and I (and the cat) spend about $200 per fortnight for absolutely everything.
    Meat, cleaning, personal products, cat food.
    We are also entirely lactose free and majority gluten free

  3. #103
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8,794
    Thanks
    3,395
    Thanked
    3,081
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by Benji View Post
    Ok I seriously need to know how those of you keep it under $200 including nappies and formula and cleaning products etc.

    Last shopping list was $180 and had zero cleaning products, no nappies or anything baby related, no toiletries. Just food. Minimal meat - chicken breast, chicken thighs, salmon. Fed us 5 dinners and one dessert - tira misu and all I had to buy was biscuits, dark choc and cream.

    HOW do you do it?

    The vast majority of our grocery bill is fruit & veg.

    One PP mentioned that she spends $100 per fortnight and this includes $25 snack food per week for the children. So $25 per week for lunches and dinners per week. This absolutely blows my mind!

    Obviously my shops are just too freaking expensive!
    You have a school age child. Kids that age have high energy and big appetites. Mine is under $200 because my dog doesn't eat much and I don't have an extra adult to feed.

  4. #104
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8,794
    Thanks
    3,395
    Thanked
    3,081
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by beebs View Post
    Three of my boys are still in nappies, I include that in the price, and we are at gluten free household. I notice is is around 250-300 per week.
    We are gf too, and my bill has more than doubled since I found out my child has coeliac disease last year

  5. #105
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    South Brisbane
    Posts
    766
    Thanks
    220
    Thanked
    119
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We do fortnightly shops which are around $250 to $280 p/f. Depends if we buy razors, shampoo and cleaning products etc etc...

  6. #106
    Join Date
    Jun 2012
    Posts
    48
    Thanks
    17
    Thanked
    24
    Reviews
    0
    I'd say around $300 to $350 for two adults and two small children (both still in nappies).

    I agree with you that things seem to be getting more expensive. I am not the most thrifty of food shoppers, but we don't eat steak every night or anything either. I make a couple of very cheap dinners each week (eg casserole, shepherds pie) which helps keep costs down, and I make packed lunches when we are going to work or going out for the day. But its still expensive.

    I get our milk and bread delivered which is my little luxury, but the delivery is free (Aussie Farmers Direct) and its pretty much the same price as the shops. So I don't know. Food is our biggest expense after rent.

  7. #107
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    687
    Thanks
    268
    Thanked
    84
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We have recently been looking at ways to cut back on or groceries at the moment for 3 of us we're spending $200ish a week. And we're not really getting a lot for our money. That includes DS's formula and nappies and no treats at all. I don't think we even buy enough fruit and veg either so hopefully we can work out some way of making it less.

  8. #108
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Somewhere fun
    Posts
    610
    Thanks
    118
    Thanked
    138
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    When it's just DH and me we spend around $300 a week. That includes lots of fresh fruit and vege, good quality organic meat, dairy and eggs. Hubby loves to cook and spends lots on fancy incredients for things he whips up. And I'm not complaining as I get to eat it

    The weeks the kids are with us it's about $400/$450.

  9. #109
    Join Date
    Mar 2006
    Posts
    4,765
    Thanks
    1,903
    Thanked
    2,790
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I can spend anywhere from $70 - $170 for me and DD. Although I spend a good $30-40 a week on top of that on lunches and coffees at work. I bring lunch from home when i can, but I'm usually too exhausted and in too much of a rush to worry about it once I've made DD's school lunch.

    Whenever I cook it usually lasts 2-3 meals as it's only the two of us. Most nights during the week we are home so late if there's no leftovers we just have toasted sandwiches or eggs and beans on toast for dinner.

  10. #110
    Buttoneska's Avatar
    Buttoneska is offline Winner 2010- Most Community Minded Thread Award
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    5,677
    Thanks
    2,066
    Thanked
    1,981
    Reviews
    3
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Me and hubby - I would around $250 a fortnight - we tend to do a big shop of abut $150-$200 and then the next week just buy a few things.

    Doesn't include meat and we grow a few amount of vegies/fruit (not so much in winter but in summer)


 

Similar Threads

  1. Thermomix and your weekly grocery shop
    By Lissy12 in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 104
    Last Post: 17-03-2013, 16:20
  2. New house-First grocery shop.
    By One of THOSE mums! in forum House & Gardens
    Replies: 16
    Last Post: 06-10-2012, 18:36
  3. How much is your grocery bill??
    By blissfulfairy in forum Parents with large families
    Replies: 99
    Last Post: 22-01-2012, 15:03

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Shapland Swim Schools
Shapland's at participating schools offer free baby orientation classes once a month - no cost no catches. Your baby will be introduced to our "natural effects" orientation program develop by Shapland's over 3 generations, its gentle and enjoyable.
sales & new stuffsee all
Bub Hub Sales Listing
HAVING A SALE? Let parents know about it with a Bub Hub Sales listing. Listings are featured on our well trafficked Sales Page + selected randomly to appear on EVERY page
featured supporter
The Fix Program Sydney CBD and Broadway
Pregnancy and women's health physio, pregnancy and new mum Pilates classes taught by our physios for you and bub. Pregnancy back and pelvic pain. Also, we treat postnatal and women of all ages. Incontinence, prolapse, sexual and pelvic pain.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!