+ Reply to Thread
Page 3 of 5 FirstFirst 12345 LastLast
Results 21 to 30 of 47
  1. #21
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,224
    Thanks
    171
    Thanked
    307
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by Happy2be3 View Post
    Ok well Weetbix are about $2 per box cheaper.. Toilet paper, paata, veggies I consistently find cheaper at my local Aldi and if I go in Wednesday its always fresh :-) Everything is cheaper imo. I should point out that for me, it doesn't matter where I shop I only EVER buy Australian produce, I therfore DO buy the Gems at Aldi but NOT the fries as they are made in Netherlands... Im sorry... But who wants to eat potato fries from the Netherlands???

    ***Sent from my phone***
    $2 a box cheaper??? coles weetbix are like 2.99 a box??

    Sent from my GT-I9000 using BubHub

  2. #22
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    2,152
    Thanks
    43
    Thanked
    126
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by grumpysmurf View Post
    $2 a box cheaper??? coles weetbix are like 2.99 a box??

    Sent from my GT-I9000 using BubHub
    What size box? Aldi is $3.19 for a 1.12kg box.

  3. #23
    Join Date
    Oct 2007
    Posts
    22,848
    Thanks
    6,202
    Thanked
    16,895
    Reviews
    10
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Bubhub Blogger - Thanks100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by grumpysmurf View Post
    $2 a box cheaper??? coles weetbix are like 2.99 a box??

    Sent from my GT-I9000 using BubHub
    yeah HB is $3.50ish for a 1.25kg I looked at that list of aldi stuff and yep, it's within a few cents cheaper or dearer than Homebrand

  4. #24
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Qld
    Posts
    26,930
    Thanks
    2,736
    Thanked
    6,743
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    I dunno, but I tend to somehow save a lot whenever I go. I mean, a quick "need to get a few items," shop from Woolies will cost me $30 just for a handful of items... but doing the same things only costs me about $10 from Aldi. Maybe it's also because there's not a million things on offer, so I don't see something on sale and think, "Oh, I'll get that cos it's on sale..." etc. I probably buy a lot of things when I go shopping just because I walk past them, see them, and then want them (so buy them...lol).

    The cleaning products and toilet paper are WAAAAAAY cheaper too.

  5. #25
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    8,245
    Thanks
    1,772
    Thanked
    2,017
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a weekBusiest Member of the Week - Most posts for the week ended 19/6/2014
    Quote Originally Posted by SassyMummy View Post
    I dunno, but I tend to somehow save a lot whenever I go. I mean, a quick "need to get a few items," shop from Woolies will cost me $30 just for a handful of items... but doing the same things only costs me about $10 from Aldi. Maybe it's also because there's not a million things on offer, so I don't see something on sale and think, "Oh, I'll get that cos it's on sale..." etc. I probably buy a lot of things when I go shopping just because I walk past them, see them, and then want them (so buy them...lol).

    The cleaning products and toilet paper are WAAAAAAY cheaper too.
    That's why i reckon so many people save money. There isn't the range at aldi that there is elsewhere hence less impulse buying going on.


    Sent from my GT-I9100 using BubHub

  6. #26
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,224
    Thanks
    171
    Thanked
    307
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by Dannielle View Post
    What size box? Aldi is $3.19 for a 1.12kg box.
    1.12kg.


    agreed i think maybe people feel like they save money cause they do less impulse buying.
    or cause they can only get half of what they need they feel like they spent half as much cause they actually on got half the stuff?

    i can't see how it is any cheaper in actual prices. I've sat with my docket from coles numerous times on Aldi online to compare and its just not cheaper? everyone raves about it so i keep checking but nope still not cheaper? a couple of things maybe but then a couple of coles things will then be cheaper so evens out.



    Sent from my GT-I9000 using BubHub

  7. #27
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    1234
    Posts
    2,821
    Thanks
    887
    Thanked
    583
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by grumpysmurf View Post
    $2 a box cheaper??? coles weetbix are like 2.99 a box??

    Sent from my GT-I9000 using BubHub
    I was comparing to actual Weetbix

    ***Sent from my phone***

  8. #28
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    1234
    Posts
    2,821
    Thanks
    887
    Thanked
    583
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    If you are comparing Aldi versus only buying home brand at coles then yeah they are probably on par. But for me.. I dont and will not buy coles hkmebrand... You know why? Cause I go to Aldi for home brand and coles for VARIETY... If we all only buy home brand from coles before you know it thats all they will sell! I love being able to go somewhere that sells variety of brands etc

    ***Sent from my phone***

  9. #29
    Veve's Avatar
    Veve is offline Assistant Forum Manager :)
    Winner 2007 - best signature
    Winner 2008/2009/ 2010- naughtiest mod

    RG always has to save my butt <3
    Join Date
    Mar 2005
    Location
    in modland
    Posts
    23,139
    Thanks
    389
    Thanked
    1,826
    Reviews
    5
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    nappies and wipes depend on the child ... my children BOTH reacted to huggies - full on rashes ... so yes we used MCN .. but when we couldn't/ didn't want to - I would shop at Aldi... and had absolutely no issues with the nappies, no rash .. and no real leaks (least not that I remember?? lol)

    I use Aldi for the biscuits usually - ALL their biscuits/ lollies are artificial colours/ artificial flavour free ... which often homebrand stuff ISN"T .. so if your comparing price and product .. for me thats a win.

    I do like a lot of their toys/ kids books that come through - they are a comparable price and not a bad quality for it.

    I dont shop there ALL the time - but I will duck in grab a few bits and pieces and then finish my shopping elsewhere

  10. #30
    Join Date
    Jun 2008
    Posts
    444
    Thanks
    84
    Thanked
    60
    Reviews
    0
    I am in the mist of transferring most of my shooting to Aldi my only problem being a buy more 'junk' food, love their lollies, chocolate and treat food but it sees me blow my $$$$

    Have loved their nappies for a while now and just started buying their bananas all other fruit and veg are a bit merh! Loving the toy specials and things they have though


 

Similar Threads

  1. Ways to save money with having a baby?
    By Jhonvomer in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 8
    Last Post: 14-12-2011, 13:36

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Tambo Teddies
Visit our online store and select your individually handmade natural sheepskin teddy bear. Our soft and loveable bears come in a range of styles and colours. Created in Outback Queensland each bear is unique individual. 100% Australian made!
sales & new stuffsee all
Wendys Music School Melbourne
Wondering about Music Lessons? FREE 30 minute ASSESSMENT. Find out if your child is ready! Piano from age 3 years & Guitar, Singing, Drums, Violin from age 5. Lessons available for all ages. 35+ years experience. Structured program.
Use referral 'bubhub' when booking
featured supporter
SRC Pregnancy & Recovery Shorts
Want pain relief during pregnancy, and to continue working and exercising? Fancy a speedy recovery after childbirth? Want to regain your pre-baby body shape fast? Recommended by healthcare professionals, SRC compression products will let your body do its most important work.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!