+ Reply to Thread
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 23
  1. #1
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,490
    Thanks
    5
    Thanked
    187
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts

    Default ~ lite n' easy ~ have you tried it?

    Just wondering if anyone has tried it?
    and how much does it cost?
    i am considering doing it and even df suggested i should.(he is not being mean lol) i just told him i wanna do a health kick. even considering doing a detox first
    Any info is appreciated

  2. #2
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Gold Coast
    Posts
    516
    Thanks
    48
    Thanked
    89
    Reviews
    3
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Yeah I tried it for 4 weeks and that was enough for me. It was nice in the beginning but then the dinners started tasting like cardboard and left a horrible aftertaste in my mouth. It's also packed full of preservatives and MSG. I think it cost me around $110 and I was on the 1200 calorie breakfast, lunch and dinner. I suppose as a short term thing it's good to help with getting used to smaller portion sizes and I liked the convenience.

  3. #3
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,764
    Thanks
    7
    Thanked
    465
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    My brother did it for 12 weeks when my parents were overseas. I think he mostly did it for the convenience of not having to cook, but he lost 20kgs, which he has pretty much kept off for a couple of years.
    A friend also did it for a week and that was more than enough for her. She said that the food was pretty average

  4. #4
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    1,490
    Thanks
    5
    Thanked
    187
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Cindye: Wow! 20kg that's awesome!
    i realise it wouldn't really taste great lol
    Inertia: hmmm was that $110 for the month? you think its worth the money?

  5. #5
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Gold Coast
    Posts
    516
    Thanks
    48
    Thanked
    89
    Reviews
    3
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Oh sorry that was $110 for the week. That was also a year or so ago, so the prices may have changed and they are higher for the 1500 or 1800 calorie plan. I think that's ok if you are single, but if you've still got to buy food and prepare meals for the family then it's quite expensive in my opinion.

  6. #6
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Adelaide
    Posts
    545
    Thanks
    7
    Thanked
    92
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I would love to do it. For the convenience mostly but it is so expensive! Even if df did it too, we would still need to buy food for dd. It's x3 what we would normally spend a week on food for the three of us! I wonder whether eating the weight watchers frozen meals would work? I cant imagine lite n easy tasting any better?

  7. #7
    Join Date
    Jun 2011
    Posts
    504
    Thanks
    82
    Thanked
    104
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Did it for over 6 months. Loved the food. Lost 20kgs. Best thing ever.

  8. #8
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    716
    Thanks
    15
    Thanked
    131
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    It's $131 a week now. I've been back on it for the past 3 weeks. It's so convenient and everything tastes so good I think. I'm really slack on my veggie intake so it forces me to eat well

    I was on it prior to falling pregnant with DD and lost 12kgs in about 8 weeks. It's great for teaching portion sizes which I needed.

  9. #9
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    3,666
    Thanks
    1,426
    Thanked
    1,431
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    I did it for 3 weeks and didn't lose anything?? I was only doing 5 days though rather than full week.

    I paid $110 for B/L/D for 5 days - I loved the food actually and found the dinners to be filling. I often get stuck eating the same for brekky & lunch, so enjoyed the variety.

    You only need to buy milk in addition - unless you have other family to cook for. If you're dingle then I think it's great.

    FYI - I much prefer Lite N Easy meals to frozen WW - bigger serves and taste much better/fresher.

  10. #10
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    399
    Thanks
    1
    Thanked
    10
    Reviews
    0
    Best thing I ever did.

    Went from 70kg to 58kg! But after a year I got slack and am now back to 63kg.

    Trick is to never cheat. I was so dedicated that I would take it even when I went away for the weekend. Once you sneak extras it looses it's effectiveness.


 

Similar Threads

  1. lite n easy buddies
    By lillysmumma in forum Weightloss & Fitness Challenges
    Replies: 4
    Last Post: 16-09-2012, 08:55
  2. Lite 'n' easy
    By bubbabailey in forum General Chat
    Replies: 1
    Last Post: 04-08-2012, 12:49
  3. BFing and Lite and Easy...ok?
    By jfblady72 in forum Breastfeeding Support
    Replies: 3
    Last Post: 04-04-2012, 13:14

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Pebblebee
Parents spend hours looking for things they need NOW. The keys, the remote, darling daughter's treasured teddy. Stop wasting precious time looking & start finding with Bub Hub reviewed Pebblebee Smart Tag. Simply attach a Pebblebee and find it fast.
sales & new stuffsee all
Bub Hub Sales Listing
HAVING A SALE? Let parents know about it with a Bub Hub Sales listing. Listings are featured on our well trafficked Sales Page + selected randomly to appear on EVERY page
featured supporter
Softmats
Softmats specialises in safe, non-toxic, and durable play mats. The international Premium Dwinguler™ Play Mats and Premium Bubba Mat™ range of floor spaces are the best quality in the world.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!