+ Reply to Thread
Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 47 of 47
  1. #41
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1,002
    Thanks
    268
    Thanked
    641
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Round 350 a week for 3 of us.

  2. #42
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    1,812
    Thanks
    112
    Thanked
    699
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Per fortnight about $250 at woollies for big shop, then extra $70 at Butcher, $100 at Fruit and Veg and $50ish for extra bread, milk throughout fortnight so all up $450-500.

  3. #43
    Join Date
    Dec 2007
    Posts
    3,816
    Thanks
    379
    Thanked
    389
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Bah.

    Lots.

    I would think $350-$400 per week.

  4. #44
    OJandMe's Avatar
    OJandMe is offline I am the strength my children will have.
    Join Date
    Jul 2005
    Posts
    10,123
    Thanks
    910
    Thanked
    1,165
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Quote Originally Posted by Lovemyfam View Post
    100 a week 2 adults 4 kids and a baby
    Could you please provide a breakdown of the actual items you buy?

    You have the same number of people in your house as we have in ours, and there is NO WAY we could only spend $100 on a weekly shop. So I'd love a breakdown of what you buy.

    I find the most expensive items are the things for school and childcare lunches.

    Though I'm sure if I actually thought about it I could spend much less.

  5. #45
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    2,843
    Thanks
    62
    Thanked
    432
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    About $200 a week. Not including pet food, nappies, wipes as I buy them in bulk

  6. #46
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    987
    Thanks
    58
    Thanked
    26
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    250 dollars a week. For 2 adults and 2 toddlers.


 

Similar Threads

  1. How much would you spend
    By SAgirl in forum General Chat
    Replies: 6
    Last Post: 29-08-2012, 19:24
  2. Replies: 13
    Last Post: 25-12-2011, 00:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Mother and Baby Shop
Save $$$ during our Christmas Sale Mother and Baby Shop
Great prices on Schoenhut kids pianos, toys, baby clothing as well as big brands like Pigeon, NUK, Cherub Baby and many more. Sale starts on 1 November 2016 and ends on the 27 December 2016. Hurry! Place your order today!
sales & new stuffsee all
Pea Pods
Buy 2 Award Winning Pea Pods Reusable One Size Nappies for only $38 (in your choice of colours) and receive a FREE roll of Bamboo Liners. Don't miss out, we don't usually have discounts on the nappies, so grab this special offer!
Special Offer! Save $12
featured supporter
Ro and Co
Ro and Co kids cooking classes and parties are a fantastic way for children to experiment with food. The classes and parties are designed to be both educational and fun, giving your child the skills they need to be confident and creative in the kitchen.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!