+ Reply to Thread
Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 47
  1. #11
    Join Date
    Jun 2007
    Posts
    2,764
    Thanks
    7
    Thanked
    465
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    We are paid monthly and try and keep under $900 for groceries. I have 2 in nappies and 1 in nappy pants overnight so that takes a fair hunk of the cash. At the beginning of the month I do a big meat order (home delivered) which is usually around $200. I meal plan around that. I do a big shop for all non perishables- rice, pasta, noodles, toiletries, cleaning products, cereal, tinned food, baking supplies, and fruit and veg, bread and milk. I top up fruit and veg, milk and bread throughout the month.
    I bake muffins/ Anzac slice/ banana bread/ cookies a couple of times a week so don't generally buy prepackaged snacks.
    I find meal planning is the key to keeping under budget.
    HTH

  2. #12
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    chaos hill
    Posts
    1,687
    Thanks
    1,123
    Thanked
    612
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We usually spend around $250-300 per week. That's for 2 adults and 4 kids, one in nappies.

  3. #13
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    140
    Thanks
    19
    Thanked
    21
    Reviews
    0
    We spend 800 a month for 2 adults, but DH normally nicks 50-100 of that for work if he's buying lunch and we use it for meals out. Will see how much it changes when bub arrives!

  4. #14
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Central west NSW
    Posts
    137
    Thanks
    38
    Thanked
    21
    Reviews
    0
    I 'aim' for $100 a week (not including nappies). But it alsays ends up heaps more, we have 1 supermarket in town so prices can be high sometimes. We spent 100 yesterday and will be needinv to go again in a few days Nd spend aroind 70+ to last till next week. This is for 2 adults & a 3 yr old. I am currently tyin to work out a new budget arrangemeny as our old one gives us enough food for 3 days !

    Sent from my GT-S5670 using BubHub

  5. #15
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    452
    Thanks
    7
    Thanked
    33
    Reviews
    0
    All up I end up spending around the $300 a fortnight mark. That's for myself and 3 boys. One is still on the boob at 1 and in cloth nappies though. One is also at school, so that's up'ed the price a bit as well... as has moving to SA... the cost of living down here is a lot higher, and there is no Aldi

  6. #16
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    The Kimberley WA
    Posts
    4,622
    Thanks
    916
    Thanked
    1,180
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Thanks for the replies. I guess what we spend is fairly average. On dh's payday I do a big shop for toiletries and that sort of thing to last the month, buy meat from the butcher in bulk. I make everything from scratch too. I find myself shopping weekly for fruit and veg. My ds1 eats so much fruit its not funny. I forgot to mention we have 2 large dogs too so all in all its not bad I guess. Living remote we don't get a choice of where to shop either.

  7. #17
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    1234
    Posts
    2,821
    Thanks
    887
    Thanked
    583
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    About $120 week for 2 adults and 1 child who lives on air. We also spend about $100 on take away like maccas and coffee

    Sent from my GT-I9000 using BubHub

  8. #18
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    815
    Thanks
    151
    Thanked
    129
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We spend about $300 per week. This is for 2 adults and 3 children and a dog. We have one in nappies and on formula.

    Eta this is cooking fresh produce 5 nights, 1 night whatever is in the house and 1 night takeaway. If we go to a restaurant it could be a little more!
    Last edited by 3InATub; 06-03-2012 at 17:13.

  9. #19
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,012
    Thanks
    1,861
    Thanked
    1,728
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    We spend between $100 and $150 per week for myself and DH (depending how 'budget-y' I'm feeling).

    That gets us a week's worth of fresh fruit and veg (2pieces fruit each per day, 5-7 different veggies each night), 6 nights worth of fresh meat, bread, milk, ingredients for work lunches, general groceries (eg tea, flour, sugar etc), toiletries and cleaning products.

    We cook everything from scratch, and never eat the same thing twice in a week

    We are blessed with an uber cheap butcher and fresh grocer in our shopping centre - a week's worth of meat generally costs me less than $20.

  10. #20
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    Gold Coast
    Posts
    993
    Thanks
    791
    Thanked
    392
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    $300pw approx for me Dh and ds 11 months. Tips on how yo reduce it are welcome!!!

    Sent from my GT-I9100 using BubHub


 

Similar Threads

  1. How much would you spend
    By SAgirl in forum General Chat
    Replies: 6
    Last Post: 29-08-2012, 19:24
  2. Replies: 13
    Last Post: 25-12-2011, 00:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Nice Pak Products
Australian Made and Owned. The Baby U Goat Milk Skincare range is enriched with soothing goats milk sourced from country, Victoria. Goat's milk has a pH level close to that of our own skin and contains natural sources of amino acids and vitamins.
sales & new stuffsee all
Wendys Music School Melbourne
Wondering about Music Lessons? FREE 30 minute ASSESSMENT. Find out if your child is ready! Piano from age 3 years & Guitar, Singing, Drums, Violin from age 5. Lessons available for all ages. 35+ years experience. Structured program.
Use referral 'bubhub' when booking
featured supporter
KindyROO
KindyROO offers activities for babies & toddlers in a fun learning centre, focussing on developmental education. Classes are available at three Brisbane and two Gold Coast locations. Enrol today & help your child to reach their full potential. Visit the website to find out more.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!