+ Reply to Thread
Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 46
  1. #1
    Join Date
    Jul 2010
    Location
    The Kimberley WA
    Posts
    4,622
    Thanks
    916
    Thanked
    1,180
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts

    Default how much do you spend on food?

    This is something I've never really thought about before but now dh gets paid monthly I wrote down all expenses for the month for budgeting purposes. For a family of 4 the amount of money we spend on food per month is $1,400. This sounds a lot but I guess with the amount of fruit and veg we eat and meat, nappies, formula etc it's probably the norm and considering we pay more where we live. What do you spend?

  2. #2
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,532
    Thanks
    1,313
    Thanked
    1,390
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    We spend $300 a fortnight on food. We eat mostly organic fruit, veg and meat. I cook most things from scratch as we don't eat additives.

    I do use cloth nappies and I was BFing though, so there are big savings there.

    Still, we eat really well for that budget.

    ETA: that is for 2 adults and 2 children
    Last edited by OurLittleBlessing; 06-03-2012 at 15:36.

  3. #3
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    4,589
    Thanks
    1,303
    Thanked
    2,569
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    We spend about $200 to $250 a week for 2 adults and 1 toddler. That includes nappies.

  4. #4
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,020
    Thanks
    93
    Thanked
    564
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    About $300 a week, that's myself and DF, 2 almost 3 year olds and 2 pups.

  5. #5
    Join Date
    Nov 2011
    Posts
    1,020
    Thanks
    173
    Thanked
    611
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    At the moment we are on a tight budget, and spend about 200-250/week, including all purchases from the supermarket (nappies/cleaning etc) and fruit/veg shop. We have 2 adult, 2 kids and a baby. When we lived in a remote area we easily spent 350/week, as fresh produce (and everything else!) is so much more expensive.

  6. #6
    Join Date
    Dec 2010
    Posts
    8,794
    Thanks
    3,395
    Thanked
    3,081
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    I spent $120 all up today, but I would have to break it down to work it out. That was with enough bread, milk, pasta for a fn, enough rice for 2 months, extra cat food for our emergency pack for the new kitty, extras like snacks we don't normally buy, choc flavoured hazelnut milk that we wouldn't normally buy. I will also have to buy more mushrooms, banana and watermelon on the weekend.i also bought coffee which normally lasts me about 8 to 10 weeks.

    Eta: My child is gluten free and dairy free, and we are vegetarian. The whole house is gluten free for her.
    Last edited by share a book; 06-03-2012 at 15:43.

  7. #7
    bunkx's Avatar
    bunkx is offline Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    The Hills WA
    Posts
    6,575
    Thanks
    565
    Thanked
    1,252
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Today I spent $155 for the fortnight
    And $30 for the dog (bought extra it was on special so will last a month, just need to buy a few bones)

    Come Monday I will need to buy some more fresh fruit and veggies


    I buy most things in bulk so every few months a spend a few hundred stocking up

  8. #8
    Join Date
    Jul 2010
    Posts
    1,053
    Thanks
    46
    Thanked
    239
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    we spend about $200 a fortnight and we eat really well i make almost everything from scratch including bread, sweets, etc. We eat LOTS of fresh fruit and veg. i use cloth nappies and neither of my children are on formula.
    we also live in an area where everything costs more

  9. #9
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    1,039
    Thanks
    131
    Thanked
    83
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I try to budget $800 a f/n for all food, nappies, all other miscellaneous groceries, petrol for two cars, any take-away, meals out, alcohol, coffees out etc. I wish we were better with money. That's about the best we can do and are usually over a little.

  10. #10
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Home, where my life lies waiting, silently, for me.
    Posts
    8,990
    Thanks
    3,308
    Thanked
    1,659
    Reviews
    11
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    we budget 200 a f/n, but use cloth and boobs.
    thats for 3.5 people, and we eat fresh fruit/veg/meat every day.


 

Similar Threads

  1. How much would you spend
    By SAgirl in forum General Chat
    Replies: 6
    Last Post: 29-08-2012, 19:24
  2. Replies: 13
    Last Post: 25-12-2011, 00:10

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Pyjamas.com.au
With so many gorgeous brands and styles for every season, our pyjamas, nighties, robes, sleepsuits and sleeping bags are lovely for lights out and perfect for lazy days. Get 10% off first order using code bubhub. Be quick offer ends 31/12/16.
sales & new stuffsee all
True Fairies
True Fairies is the first interactive website where children can engage and speak with a real fairy through the unique webcam fairy portal. Each session is tailored to the child, and is filled with enchantment and magic.
Visit website to find out more!
featured supporter
Baby Monitors
Looking to buy a baby monitor? :: Read viewer reviews of baby monitors BEFORE you buy :: Buy at a local or online Baby Nursery Shop
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!