+ Reply to Thread
Page 11 of 11 FirstFirst ... 91011
Results 101 to 108 of 108
  1. #101
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    643
    Thanks
    127
    Thanked
    53
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I didn't say how much our income was,

    We pay $840 per week in a mortgage and rent (relocated for the mines) mortgage $340 per week $500 per week for 3 bedroom house in a mining community. Nothing flash needs alot of repairs. Hoping to buy up here later this yer and have ou house we own rented out soon too.

    But we have a weekly income of $2500. Opposed to $800 per week for a sales managers wage back near the southeast coast QLD. It well worth our while being out here, it has sorted alot of financial woes out for us from my husband loosing his job couple years ago for ages almost lost our house and car, but thanks to the mines things are looking Alot better for us now!

  2. #102
    Join Date
    Nov 2010
    Posts
    1,812
    Thanks
    112
    Thanked
    699
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We earn $1600 per week, mortgage is $600 per week.

  3. #103
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    987
    Thanks
    58
    Thanked
    26
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We rent and pay around $1100 a week for 3 bedroom+study apartment.

  4. #104
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    1
    Thanks
    0
    Thanked
    0
    Reviews
    0
    We pay $330 per week rent for a three bedroom, two bathroom, two living area, lovely brick home in a nice suburb in Northern Tasmania.

    We bring home about $1500 per week between the two of us I have large HECS debt which means I don't have that much to play with at the moment, annoyingly enough.

  5. #105
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    795
    Thanks
    109
    Thanked
    411
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Wow, some of the weekly incomes mentioned makes me so envious... and makes part of me want to go back to work.

    Our mortgage is $340 p/w for a 4bed 2 bath house in South Australia. We currently pay $400 p/w and would more if we could.

    Our total income can vary but i's say on average around 1k p/w at the most. (Am still getting the baby bonus for a couple more weeks which goes straight into our savings.) I would go back to work but i am trying to get into uni next year so I don't see the point really. Bubs is only 5.5 months old anyway and I couldn't bring myself to leave him yet.

  6. #106
    Join Date
    Jan 2012
    Location
    Brisbane
    Posts
    129
    Thanks
    0
    Thanked
    20
    Reviews
    0
    We currently rent while we build our dream family home and our weekly rent is $440 a week. It's a brand new home, 4 bedrooms, 2 bathrooms, double lock up garage, 3 living areas and an outdoor deck in south east brisbane. It's very large/modern and far outweighs the needs for 2 people but we do have a baby on the way and sometimes my hubby's kids will come visit so naturally we had to give them their own room so their stuff isn't all over the house.

    Our mortgage repayments are insanely massive but that comes with owning a lot of investment properties, most of them being commercial blocks. We don't see any of that money because we have it all tied up into trusts and the rent paid automatically pays off the loan so that within 20 years the entire property is owned outright. What happens after that, I have no clue. I don't have much to do with that side of things as my hubby focuses on our investment properties and I just worry about the family home.

    For our family home we have no mortgage repayment. We purchased the entire block of land outright and we pay for everything to be built outright. As for our after tax weekly income... well that's a LOT, so much so that it actually makes me sick in the stomach. Thankfully my hubby deals with the investment portion and all I have to deal with is the expense portion which is just our bills.

    We're pretty strict about everything and only buy things we deem necessary and that we will actually use. It took my hubby a month to convince me to buy a new kettle when we lost the base of the kettle moving house :P He actually never convinced me, I turned to grab something when we were doing our grocery shop and the next thing I knew he had a kettle in the trolley and we have this rule that once it's in the trolley it doesn't come out until we're checking out otherwise we argue over whether or not it's an 'essential' item. Thankfully it was only a cheap $20 kettle otherwise I would have been pretty mad haha!

  7. #107
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    near Tamworth NSW
    Posts
    1,072
    Thanks
    10
    Thanked
    75
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We pay $303 a week for our loan on our 4 bedroom, 2 bathroom, dining area, large backyard, toyroom and office house. We were lucky and got a bargain as I approached the lady who was selling it for her brother who had sadly passed away and she didn't need the money. Best thing I ever did was approach her before she went to the realestate.


 

Similar Threads

  1. Should I get a personal loan??
    By jellybub in forum Family Finances
    Replies: 11
    Last Post: 10-10-2012, 10:07
  2. Loan advice - please help!
    By SeymourTheBear in forum General Chat
    Replies: 32
    Last Post: 31-07-2012, 15:36
  3. Car loan deals and Centerlink
    By PeppermintPaddy in forum General Chat
    Replies: 1
    Last Post: 21-03-2012, 22:48

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Fridge-To-Go Australasia
Xmas with a NEW Fridge-to-go Lunch Bag! Fridge-To-Go Australasia
Fridge-to-go 8 hour cooler bags are ideal under the Christmas tree! Now in modern lunch bag designs - fill them with toys and chocolate to make parents and kids happy! Stay super cool and eat healthy and fresh food all summer long!
sales & new stuffsee all
Pea Pods
Buy 2 Award Winning Pea Pods Reusable One Size Nappies for only $38 (in your choice of colours) and receive a FREE roll of Bamboo Liners. Don't miss out, we don't usually have discounts on the nappies, so grab this special offer!
Special Offer! Save $12
featured supporter
Baby Car Seats and Infant Car Restraints
Buying a baby car seat? Check out our 'go-to' links here!
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!