+ Reply to Thread
Page 5 of 5 FirstFirst ... 345
Results 41 to 45 of 45
  1. #41
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Sunshine North
    Posts
    859
    Thanks
    64
    Thanked
    223
    Reviews
    5
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by chloeandme View Post
    You can order from Ceres?
    From here
    http://www.ceresfairfood.org.au/

    I just realized its only a Melbourne service though

  2. #42
    Join Date
    Dec 2011
    Posts
    36
    Thanks
    1
    Thanked
    15
    Reviews
    0
    Yeah $200 should be fine if breast feeding. I feed 4 on that, just need to be careful what you buy, generally healthy eating is so much cheaper than rating processed crap, or frozen ****

  3. #43
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    1,668
    Thanks
    177
    Thanked
    347
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I think it can be easily done. Our family is me, DH and 10 month old DD and we spend about $120/week and we don't go without. I think meal planning and buying home brand are the key. I buy lots of Coles home brand and I dont think there is any difference. I don't buy home brand coffee, toilet paper, toiletries but things like flour, tinned veg, milk and cheese are fine with us.
    I think also when you have a baby, the ability to impulse buy drops dramatically as it is a hassle going into the shops if it can be avoided.

  4. #44
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    2,100
    Thanks
    216
    Thanked
    376
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    *Sigh* I wish. Absolutely NOT doable for us. We only have the option of one supermarket (Woolworths). The next closest is 2.5 hours drive away and they take full advantage of that.

    I think if we had the option of Aussie Farmer's Direct, Aldi and supermarkets with competition, then yes, we could do it (currently 2 adults and toddler in MCN's part time).

  5. #45
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    10,407
    Thanks
    398
    Thanked
    723
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    We could never do it with our family now... There's two adults and three kids to feed here and it averages out at about $300 a week. I have made so many cuts without compromising health and we don't buy any junk food, no formula, no cleaning products, I don't include toiletries in that either.
    I do all the right things to keep the cost down...but from Farmer's Markets, stock up on things when they're on special, buy home brand (on the things I can without compromising health), make just about everything from scratch etc. etc. but we can't do it.
    My kids do have allergies and so they milk that we drink alone is $2.90 per Litre! I can't wait to get my thermomix so I can start making our own milk to drink (+ all the other things we'll save money on).

    I can't remember what groceries used to cost us when it was just three of us..less I'm sure....probably around the $200 mark.


 

Similar Threads

  1. Groceries
    By OurLittleBlessing in forum Family Finances
    Replies: 31
    Last Post: 12-12-2012, 13:25
  2. How much do you spend on groceries?
    By SpicyTurtle in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 158
    Last Post: 14-11-2012, 10:48
  3. Why are groceries so expensive!!??
    By OS&N in forum General Chat
    Replies: 4
    Last Post: 07-03-2012, 11:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Mother and Baby Shop
Save $$$ during our Christmas Sale Mother and Baby Shop
Great prices on Schoenhut kids pianos, toys, baby clothing as well as big brands like Pigeon, NUK, Cherub Baby and many more. Sale starts on 1 November 2016 and ends on the 27 December 2016. Hurry! Place your order today!
sales & new stuffsee all
Bub Hub Sales Listing
HAVING A SALE? Let parents know about it with a Bub Hub Sales listing. Listings are featured on our well trafficked Sales Page + selected randomly to appear on EVERY page
featured supporter
KindyROO
KindyROO offers activities for babies & toddlers in a fun learning centre, focussing on developmental education. Classes are available at three Brisbane and two Gold Coast locations. Enrol today & help your child to reach their full potential. Visit the website to find out more.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!