+ Reply to Thread
Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 31 to 40 of 45
  1. #31
    Join Date
    May 2009
    Posts
    4,786
    Thanks
    1,021
    Thanked
    2,246
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by SmithJane View Post
    Depends what you eat. We eat most things that we want (oysters and crayfish very rarely unfortunately) for about $200 a month.
    Do you mean you spend $50 a week? Or do you mean $200 a week?

  2. #32
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Sunshine North
    Posts
    859
    Thanks
    64
    Thanked
    223
    Reviews
    5
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by Thermolicious View Post
    Do you use Aussie Farmers Direct? They don't deliver here as yet I think my down fall is just under 2L of A2 milk a day (we all eat cereal for b.fast) and we all eat a full salad sandwich or wrap for lunch and either salad or steamed veg for dinner plus we all eat 2 serves of fruit a day buying that much f&v from Coles costs heaps unfortunately the only cheaper place I have found sells grade 6-7 and it always goes off within 2 days. We already make everything from scratch *pats thermy*.


    Sent from my iPad using Bub Hub app
    Aussie farmers don't do our address either. We use Ceres which is similar but you pick up your food from a food drop house. It's cheap and yum

  3. #33
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    central coast
    Posts
    68
    Thanks
    74
    Thanked
    6
    Reviews
    0
    very doable we spend about $180 a week for 2 adults and 5 kids (7,6,3,2,1) some weeks its less some weeks more when we stock up on stuff again but always usually around the $180 mark and thats nappies for 3 and wipes once a fortnite/3 weeks we spend alot at the fruit shop (usually around $60/70 a week) so my kids eat alot of fruit for snacks and alot of vegies at dinner time

  4. #34
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    20
    Thanks
    2
    Thanked
    6
    Reviews
    0
    Quote Originally Posted by Janesmum123 View Post
    Do you mean you spend $50 a week? Or do you mean $200 a week?
    Whoopsie daisy. Yes. $200 a week. I wish I could be that good with our money though

  5. The Following User Says Thank You to SmithJane For This Useful Post:

    Janesmum123  (26-12-2011)

  6. #35
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    92
    Thanks
    4
    Thanked
    7
    Reviews
    0
    I think it really depends on the types of meals and portion sizes too. 2 adults & 1 teenager max $150 pw rarely buy processed food shopping contains basics but we eat beautiful gourmet meals for dinner. Always take lunch too work.

  7. #36
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    985
    Thanks
    240
    Thanked
    166
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    It's easily done, we spend $200 a week to feed 4 adults, including a 21 year old male apprentice/football player, so he eats a truckload!

  8. #37
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Qld
    Posts
    26,930
    Thanks
    2,736
    Thanked
    6,743
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    I think you should EASILY be able to do it OP!

    DP eats a lot of junk, and we still manage below that...

  9. #38
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Launceston, Tasmania
    Posts
    617
    Thanks
    230
    Thanked
    75
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I live in tassie and find it can easily be done. I shop around Coles and woollies depending what we need. We have a couple of fruit and veg places that sell direct from growers and a couple of Sunday markets that are good. Currently we pay only $1.90kg for bananas from QLD but $2-3kg for our local apples!!!

    I highly recommend having a list and planning meals for the week. I shop fortnightly and I can't remember that last time I spent more than$320 on 2 adults and DD2 with treats included.
    Last edited by nelle7250; 26-12-2011 at 22:13.

  10. #39
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    987
    Thanks
    58
    Thanked
    26
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Yes.. We spend around 200-250 per week for 2 adults, a 4,5 year old and 20 months old..including nappy and formula.

  11. #40
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Melbourne
    Posts
    1,611
    Thanks
    106
    Thanked
    163
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by happygrl View Post
    Aussie farmers don't do our address either. We use Ceres which is similar but you pick up your food from a food drop house. It's cheap and yum
    You can order from Ceres?


 

Similar Threads

  1. Groceries
    By OurLittleBlessing in forum Family Finances
    Replies: 31
    Last Post: 12-12-2012, 13:25
  2. How much do you spend on groceries?
    By SpicyTurtle in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 158
    Last Post: 14-11-2012, 10:48
  3. Why are groceries so expensive!!??
    By OS&N in forum General Chat
    Replies: 4
    Last Post: 07-03-2012, 11:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Springfree Trampoline
Give the Ultimate Christmas Gift Springfree Trampoline
The World's Safest Trampoline™ is now also the world's first Smart Trampoline™. Sensors on the mat detect your every move and your jumps control fun, educational and active games on tablet. Secure the Ultimate Christmas Gift today!
sales & new stuffsee all
Pea Pods
Buy 2 Award Winning Pea Pods Reusable One Size Nappies for only $38 (in your choice of colours) and receive a FREE roll of Bamboo Liners. Don't miss out, we don't usually have discounts on the nappies, so grab this special offer!
Special Offer! Save $12
featured supporter
KindyROO
KindyROO offers activities for babies & toddlers in a fun learning centre, focussing on developmental education. Classes are available at three Brisbane and two Gold Coast locations. Enrol today & help your child to reach their full potential. Visit the website to find out more.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!