+ Reply to Thread
Page 2 of 5 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 46
  1. #11
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Queensland, Australia
    Posts
    9,135
    Thanks
    3,609
    Thanked
    2,361
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    $200 a week on food?? We easily get by on less than $100 on food! So absolutely, it's possible.

  2. #12
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Newcastle, NSW
    Posts
    6,649
    Thanks
    99
    Thanked
    862
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    definently do-able and some weeks you'll do it for even less which will help on the weeks you need extras

  3. #13
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    21,647
    Thanks
    15,089
    Thanked
    11,255
    Reviews
    14
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the WeekBusiest Member of the Week - week ended 5/2/14Busiest Member of the Week - week ended 31/10/14Busiest Member of the Week - week ended 24/10/14Busiest Member of the Week
    I feed my family of 7 (3 adults, 1 teen boy, 11yr and 9yr girls and 3yr boy) on less. It is very doable.

  4. #14
    Join Date
    Aug 2009
    Posts
    2,860
    Thanks
    1,248
    Thanked
    1,444
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Absolutely - here's what helps us
    - Don't use Coles/Woolies as your place to shop... use when needed for things you can't get elsewhere cheaper, for us that's bi-monthly for coffee, TP, tinned tomatoes, dog food etc
    - Find a farmer's market or farmgate seller for your fruit & veg
    - Same for meat if possible - or enquire at abattoirs for direct to public sales
    - Definitely cloth nappies, you won't regret it
    - List and STICK TO IT (this one is tricky for me sometimes)
    - Cook from scratch, cook in bulk, freeze and also embrace simple meals i.e. fresh vegies and bread, eggs etc
    - Backyard hens and/or vegie garden if possible

    Good luck

    ETA Just wanted to add doing all these things also makes it possible to afford more organic items if that is of interest to your family
    Last edited by BornToBe; 22-12-2011 at 16:04.

  5. The Following User Says Thank You to BornToBe For This Useful Post:

    jenrose  (03-01-2012)

  6. #15
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    West Australia
    Posts
    1,285
    Thanks
    654
    Thanked
    156
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Are you kidding me!!!!! I spend less than that on a family of 6 with two in nappies and one on formula!!!!!

  7. The Following User Says Thank You to Pawzette For This Useful Post:

    Pinkzy  (22-12-2011)

  8. #16
    Join Date
    Jun 2009
    Location
    Queensland, Australia
    Posts
    9,135
    Thanks
    3,609
    Thanked
    2,361
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Pawzette, I gotta say I agree. Each to their own and all but I can't fathom spending that amount on food per fortnight let alone per week...and we eat well so..I don't know.

  9. #17
    headoverfeet's Avatar
    headoverfeet is offline The truth will set you free, but first it will **** you off. -Gloria Steinem
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Australia
    Posts
    18,954
    Thanks
    3,142
    Thanked
    4,892
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by MothersInstinct View Post
    I don't shop at Aldi and all our Fruit&Veg is as top of the range as it gets - it comes fresh from the farm straight to our doorstep, Our meat aswell and we still managa under $150pw
    Do you use Aussie Farmers Direct? They don't deliver here as yet I think my down fall is just under 2L of A2 milk a day (we all eat cereal for b.fast) and we all eat a full salad sandwich or wrap for lunch and either salad or steamed veg for dinner plus we all eat 2 serves of fruit a day buying that much f&v from Coles costs heaps unfortunately the only cheaper place I have found sells grade 6-7 and it always goes off within 2 days. We already make everything from scratch *pats thermy*.


    Sent from my iPad using Bub Hub app

  10. #18
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    19,602
    Thanks
    3,256
    Thanked
    4,044
    Reviews
    8
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    Easily! We 'splurge' and spend $150 some weeks.

  11. #19
    Witwicky's Avatar
    Witwicky is offline A closed mouth gathers no foot.
    Join Date
    Oct 2011
    Posts
    5,630
    Thanks
    4,446
    Thanked
    3,495
    Reviews
    10
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Very doable. There are three adults, one toddler and two babies in this house and we spend $100-$150 per week on groceries.

  12. #20
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    6,728
    Thanks
    663
    Thanked
    862
    Reviews
    15
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by Thermolicious View Post
    Do you use Aussie Farmers Direct? They don't deliver here as yet I think my down fall is just under 2L of A2 milk a day (we all eat cereal for b.fast) and we all eat a full salad sandwich or wrap for lunch and either salad or steamed veg for dinner plus we all eat 2 serves of fruit a day buying that much f&v from Coles costs heaps unfortunately the only cheaper place I have found sells grade 6-7 and it always goes off within 2 days. We already make everything from scratch *pats thermy*.


    Sent from my iPad using Bub Hub app
    Yes, Aussie farmers direct - I feel your pain they didn't deliever to my last address and the amount our grocery bill went up was ridiculous - We also eat atleast 2 serves fruit and 5serves veg a day and their fruit and veg boxes are great value and the produce is great. A2 milk would be a killer almost $5 for a 2litre bottle, we also get our milk delievered by AFD Meat is sometimes delievered by AFD but we usually get it straight from the abbattoir. I hope they deliever to your area soon, they really are great Have you tried the freshfarmers markets for fresh produce?


 

Similar Threads

  1. Groceries
    By OurLittleBlessing in forum Family Finances
    Replies: 31
    Last Post: 12-12-2012, 13:25
  2. How much do you spend on groceries?
    By SpicyTurtle in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 159
    Last Post: 14-11-2012, 10:48
  3. Why are groceries so expensive!!??
    By OS&N in forum General Chat
    Replies: 4
    Last Post: 07-03-2012, 11:22

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Springfree Trampoline
Give the Ultimate Christmas Gift Springfree Trampoline
The World's Safest Trampoline™ is now also the world's first Smart Trampoline™. Sensors on the mat detect your every move and your jumps control fun, educational and active games on tablet. Secure the Ultimate Christmas Gift today!
sales & new stuffsee all
Bub Hub Sales Listing
HAVING A SALE? Let parents know about it with a Bub Hub Sales listing. Listings are featured on our well trafficked Sales Page + selected randomly to appear on EVERY page
featured supporter
Baby Monitors
Looking to buy a baby monitor? :: Read viewer reviews of baby monitors BEFORE you buy :: Buy at a local or online Baby Nursery Shop
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!