+ Reply to Thread
Page 8 of 10 FirstFirst ... 678910 LastLast
Results 71 to 80 of 100
  1. #71
    7fornow's Avatar
    7fornow is offline Blessed Mummy to 1 awesome man and 6 lovely ladies!
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Southside Brisbane Qld
    Posts
    295
    Thanks
    75
    Thanked
    9
    Reviews
    0
    We have 6 kids, 2 adults, 2 dogs and a chicken and we spend between $370-$470 a week, overspend but I like ot buy as much organics as possible and DH only likes certain foods that are slightly more expensive, like roma tomatoes over the normal ones

  2. #72
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Victoria
    Posts
    2,610
    Thanks
    1,023
    Thanked
    511
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    ok so now that we have been in Australia for a few months, I can say we spend about $100- $150 a week on food for a family of 6

  3. #73
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    2,011
    Thanks
    429
    Thanked
    542
    Reviews
    17
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by Lovemyfam View Post
    ok so now that we have been in Australia for a few months, I can say we spend about $100- $150 a week on food for a family of 6
    Wow I would love to know how you manage that considering everything is so expensive. Does that include meat?

  4. #74
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    2,020
    Thanks
    93
    Thanked
    564
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    This week I spent $300!! A normal shop for 2 adults, 2 toddlers and a dog.
    Our town is surrounded by 4 mines though and prices have sky rocketed! Lucky DF works in the mines.

  5. #75
    Join Date
    May 2010
    Location
    Sutherland, NSW
    Posts
    685
    Thanks
    67
    Thanked
    103
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We spent $210 for the fortnight this week for two adults, a toddler and some last minute things for baby c section in 4 days.

    Sent from my GT-I9100 using BubHub

  6. #76
    Join Date
    May 2007
    Location
    Central Coast, NSW
    Posts
    60
    Thanks
    23
    Thanked
    21
    Reviews
    0
    Quote Originally Posted by Lovemyfam View Post
    ok so now that we have been in Australia for a few months, I can say we spend about $100- $150 a week on food for a family of 6
    Woah how do you manage that?

    Does it include meat, fruit and vegies?

    We spend around $250 a week for a family of 4. Hubby won't eat Aldi food so only really shop at Coles.

  7. #77
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    222
    Thanks
    46
    Thanked
    44
    Reviews
    0
    This fortnights shop came to $ 230 including meat. That is for 2 adults 6,5, & 3 year olds will also need to spend

    Sent from my HTC Legend using BubHub

  8. #78
    Join Date
    Jan 2011
    Posts
    222
    Thanks
    46
    Thanked
    44
    Reviews
    0
    Post cut off above
    Will also need to spend an extra $20-30 after a week for more fresh fruit. I definitely recommend shop fortnightly rather than weekly as I find I get more bulk items which in turn saves money. I also go to a butcher which auctions off all meat every Saturday afternoon and for about $40-50 I get 5kg mince (I break it up into 500gram lots for each meal) about 2kg stirfry chicken again broken up once home into 500 gram lots used for pesto chicken pasta, home made honey chicken, stirfry. Around 20 beef rissoles great to have as hamburger patties, or just as rissoles with mash and vegies. 15 schintzels dp? Of random choices beef veal chicken. And a large tray of pork chops usually around 10 per tray.

    Sent from my HTC Legend using BubHub

  9. #79
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    ocean shores
    Posts
    2,278
    Thanks
    11
    Thanked
    233
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    150 a week for 2 adults and 3 kids this includes everything even formula.

  10. #80
    Join Date
    Oct 2011
    Location
    Victoria
    Posts
    2,610
    Thanks
    1,023
    Thanked
    511
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by tasha74 View Post
    Wow I would love to know how you manage that considering everything is so expensive. Does that include meat?
    Quote Originally Posted by mummytogirls View Post
    Woah how do you manage that?

    Does it include meat, fruit and vegies?

    We spend around $250 a week for a family of 4. Hubby won't eat Aldi food so only really shop at Coles.
    Yes included meat and veggies and bananas we just buy our dinners for the week, cereal usually wheatbix (they last a long time) and sandwich stuff for lunches then snacks (whatever is on sale)


 

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 10-04-2012, 14:01
  2. Game - grocery swap
    By Buttoneska in forum Games & fun stuff
    Replies: 5
    Last Post: 19-01-2012, 12:27
  3. 4 kids? How much is your grocery bill?
    By our4boys in forum General Chat
    Replies: 4
    Last Post: 12-12-2011, 21:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Shapland Swim Schools
Shapland's at participating schools offer free baby orientation classes once a month - no cost no catches. Your baby will be introduced to our "natural effects" orientation program develop by Shapland's over 3 generations, its gentle and enjoyable.
sales & new stuffsee all
Wendys Music School Melbourne
Wondering about Music Lessons? FREE 30 minute ASSESSMENT. Find out if your child is ready! Piano from age 3 years & Guitar, Singing, Drums, Violin from age 5. Lessons available for all ages. 35+ years experience. Structured program.
Use referral 'bubhub' when booking
featured supporter
Baby U & The Wiggles - Toilet Training Products
Toilet training can be a testing time but Baby U is there to assist you and your toddler with the daunting task of toilet training. With a range of products that can be used at home, on holidays or out & about.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!