+ Reply to Thread
Page 7 of 10 FirstFirst ... 56789 ... LastLast
Results 61 to 70 of 100
  1. #61
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    1,201
    Thanks
    109
    Thanked
    81
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    [text deleted by moderator]


    We spend about $110 a week on groceries but thats not including nappies and wipes which we stock up every 8 or so weeks and that is 3x huggies nappies(30 a box) and 2x 10 packs curash wipes(27 a box), so 90 for nappies and 54 for wipes. He has a bottle of formula at night time and that has been for the last 2.5months which is a tin every 3-4 weeks.
    Last edited by BH-KatiesMum; 07-10-2011 at 10:03. Reason: unnecessary

  2. The Following 4 Users Say Thank You to Orris Apjoko For This Useful Post:

    *Cj*  (06-10-2011),brogeybear  (06-10-2011),Luna Lovegood  (06-10-2011),trishalishous  (07-10-2011)

  3. #62
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Qld
    Posts
    26,930
    Thanks
    2,736
    Thanked
    6,743
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    I spend far too much on groceries each week... but what that means is that there are weeks when I needn't buy anymore than a few fresh veges/fruit and bread/milk.

    My freezers (a big deep freezer, and one on top of the fridge) are both full at the moment... so I've done my overloading for a while and will hopefully not have to buy much in the next few weeks.

    I aim for under $300 a fortnight.

  4. #63
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Home, where my life lies waiting, silently, for me.
    Posts
    8,990
    Thanks
    3,308
    Thanked
    1,659
    Reviews
    11
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Im trying to spend $150 a fortnight for 4 people per meal
    Last edited by Mod-biscotti; 06-10-2011 at 22:03. Reason: Removing link

  5. #64
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    4,418
    Thanks
    510
    Thanked
    1,065
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    2 adults and 2 kids (includes everything, DD still in nappies) we average about $175 a week. Considering I'm gluten free I reckon we do well. We don't buy much packaged stuff and I think that makes a big difference.

  6. #65
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    53
    Thanks
    5
    Thanked
    6
    Reviews
    0
    Around $250 for family 6 (kids 7, 5, 2 and 7 mth), younger 2 in nappies (we buy huggies as found cheaper ones did not cut it!) and youngest on formula (use Nan Gold which is a more expensive formula).

  7. #66
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Brisbane, QLD
    Posts
    12,994
    Thanks
    1,125
    Thanked
    1,962
    Reviews
    6
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    I've blogged about some ways people believe they're saving on their grocery bills but really are not. Here it is.

    We have a $200 a fortnight grocery budget for 4 people. We very very rarely go over and often have extra.

  8. #67
    Join Date
    Jun 2005
    Posts
    1,033
    Thanks
    1
    Thanked
    4
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We spend about $350 per week for two adults and five children, including two in nappies. We prob spend about $40-$60 on meat, $60-$80 on fruit and veg, $60-$80 on groceries (real coffee, organic chocolate, etc! ), $40 on dairy, $30 on bread, $20 on washing liquid/powder (I use vinegar for general cleaning), and $20 on toiletries, on top of about $40 on baby nappies/wipes. I plan on buying more meat from budget butchers, and fruit and veg from markets as I have a couple of months off uni now, so more time!

  9. #68
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    141
    Thanks
    0
    Thanked
    0
    Reviews
    0
    Two adults and 5 kids with 1 adult and 4 kids gluten free, frankly I really don't want to think about the cost. I do like to keep in mind though that we don't buy premade anything and our fruit and veg in about $100 per week alone.

  10. #69
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Perth WA
    Posts
    917
    Thanks
    30
    Thanked
    59
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I spend $200 a week for 2 adults, 4 kids.
    This includes fruit n veg, meat, nappies for 17month old, cleaning and toiletries and dog food.
    I make most from scratch, meal plan, shop at a farmers market for meat and fruit/ veg/ eggs. Some weeks it's a little more, some a little less depending.
    I bake for the kids lunches and they eat lots of fruit

  11. #70
    Join Date
    May 2006
    Posts
    1,453
    Thanks
    19
    Thanked
    13
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We spend between $400 and $600 a fortnight.


 

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 10-04-2012, 14:01
  2. Game - grocery swap
    By Buttoneska in forum Games & fun stuff
    Replies: 5
    Last Post: 19-01-2012, 12:27
  3. 4 kids? How much is your grocery bill?
    By our4boys in forum General Chat
    Replies: 4
    Last Post: 12-12-2011, 21:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Bamboo Lulu
Super soft, fun prints & basics for baby, made from bamboo & organic cotton plus non-toxic wooden toys. • Hypoallergenic - perfect for eczema relief • Everything needed to shop for a baby shower • 10% off + FREE gift with purchase. Use code BUBHUB
sales & new stuffsee all
Pea Pods
Buy 2 Award Winning Pea Pods Reusable One Size Nappies for only $38 (in your choice of colours) and receive a FREE roll of Bamboo Liners. Don't miss out, we don't usually have discounts on the nappies, so grab this special offer!
Special Offer! Save $12
featured supporter
Hills Swimming Kenthurst
Located in the beautiful suburb of Kenthurst and boasts a heated 25m pool. We conduct world-leading Baby and Parent Classes, Preschool Classes, School Age and Squad Training. Our classes are small, our service personal and our quality of the highest.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!