+ Reply to Thread
Page 6 of 10 FirstFirst ... 45678 ... LastLast
Results 51 to 60 of 99
  1. #51
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    Country WA
    Posts
    6,643
    Thanks
    3,135
    Thanked
    3,028
    Reviews
    13
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by lil miss View Post
    plus around $40 a day for smokes.
    your weekly smokes = our weekly rent!!

    I spent about $100-180 a week for 2 adults, 1 toddler, a dog and 2 cats.

    I buy our fruit, veg and eggs from the farmers market and spend $40-50 for enough for a fortnight. We also grow some veg, but we rent and the ground here is rubbish, so it's in tubs so can't grow as much as I would like!

    I also try to buy meat and staples on special to keep the freezer and cupboard stocked and usually do one big and one little shop in a fortnight. DH also takes his lunch with him, so the bits for that are in the shop.

    While I love living here, it's a tourist town so groceries are unfortunately more expensive.

  2. #52
    Join Date
    Jul 2011
    Posts
    805
    Thanks
    2
    Thanked
    121
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by lil miss View Post
    No I meant day. Thats only for me, DH buys his own as well.
    Thats alot! Im a smoker to! But i think id prob be throwing my guts up if i smoked that much.

    Are stressed or just a heavy smoker?
    No judgement or anyrhing at all, just curious?

  3. #53
    FearlessLeader's Avatar
    FearlessLeader is offline Winner 2013 - Most Memorable Thread
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    10,724
    Thanks
    2,498
    Thanked
    9,116
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    around $100-$150 a week for 2 adults one 20 m.o

  4. #54
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Mackay
    Posts
    6,275
    Thanks
    809
    Thanked
    2,399
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    I meant $30 lol, thats a pack of 50 a day from the corner shop. And yes, we know that it equals a house deposit etc. If we couldnt afford it we would quit, but the truth is we can afford it (which we are very lucky for and i know that).

    Sent from my INQ Cloud Touch using Bubhub

  5. #55
    Join Date
    Dec 2009
    Posts
    2,213
    Thanks
    94
    Thanked
    252
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Between $300-400 a fortnight for 2 adults, 2 preteens, a 17month old in nappies overnight and a dog.

    $80-100 at wholesale butcher and that can last 3 to 4 weeks. We eat meat 6 nights a week and the other night is vegetarian night.
    $150 at least in fruit and vegetables (DD1 is vegetarian) we shop at a fruit market.
    I spend $150 between the cannery, Aldi and Coles (usually only deodorant and ice cream and dog treats (she very fussy) at Coles)

    Every Sunday I bake things the kids take for school and DH work. I plan meals for the whole week and don't deter from it. I make a fruit salad and send it with kids and DH for lunch. I probably make one every 3 days. I make our own bread. We don't drink soft drink, squeeze our own juice.


    Damn auto correct changing my spelling!!!

  6. #56
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Perth WA
    Posts
    4,038
    Thanks
    13
    Thanked
    180
    Reviews
    2
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    2 hungry adults (one pregnant/breastfeeding and a big hubby) and a nearly-1 year old, $200/week. I skip a shop every month though so it's more like $600/month. Most of that is fresh fruit and veg from the growers market, plus meat.

    Perth is an expensive place to live.

  7. #57
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    The Mad House
    Posts
    12,508
    Thanks
    663
    Thanked
    1,268
    Reviews
    4
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Awards:
    Past Moderator - Thank you
    $700 a fortnight

    2 adults, 1 huge teenager, 6 children and 2 dogs


  8. #58
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    5,279
    Thanks
    2,361
    Thanked
    2,023
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by lil miss View Post
    I meant $30 lol, thats a pack of 50 a day from the corner shop. And yes, we know that it equals a house deposit etc. If we couldnt afford it we would quit, but the truth is we can afford it (which we are very lucky for and i know that).

    Sent from my INQ Cloud Touch using Bubhub
    Oh my gosh- forget about the amount of money that is, what about the time! If you smoke 50 a day, and spend 4-5 minute to smoke each one then you spend just over 4 hours every day smoking!


  9. The Following 3 Users Say Thank You to Luna Lovegood For This Useful Post:

    elleandsam  (07-10-2011),trishalishous  (06-10-2011),~ElectricPink~  (07-10-2011)

  10. #59
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Prestons
    Posts
    344
    Thanks
    1
    Thanked
    38
    Reviews
    2
    Our weekly shop is $250/$300pw eeek  for a family of 5 (2 adults, 1tween, 1child & 1baby)... This includes nappies but not formula as we have to buy a specialty chemist formula for DS. I am sad to say I'm too tired most days to shop around, and enjoy going to one main place quickly even when the quality is not always that great  my mum would be disappointed!


    Sent from my iTwinkle

  11. #60
    Join Date
    Dec 2008
    Posts
    335
    Thanks
    0
    Thanked
    15
    Reviews
    0
    $400-$450 a week for 2 adults, 3 children, 2 dogs and that doesnt include the 1 dinner and 1 lunch out a week we generally have. Its huge but we live remote so everything is more expensive and goes off far quicker than it should so I am constantly having to top up. I also have 3 toddlers/baby in nappies and a Formula fed baby.
    Before we moved here it was around $250 a week inc nappies and formula


 

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 10-04-2012, 14:01
  2. Game - grocery swap
    By Buttoneska in forum Games & fun stuff
    Replies: 5
    Last Post: 19-01-2012, 12:27
  3. 4 kids? How much is your grocery bill?
    By our4boys in forum General Chat
    Replies: 4
    Last Post: 12-12-2011, 21:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Mother and Baby Shop
Save $$$ during our Christmas Sale Mother and Baby Shop
Great prices on Schoenhut kids pianos, toys, baby clothing as well as big brands like Pigeon, NUK, Cherub Baby and many more. Sale starts on 1 November 2016 and ends on the 27 December 2016. Hurry! Place your order today!
sales & new stuffsee all
Wendys Music School Melbourne
Wondering about Music Lessons? FREE 30 minute ASSESSMENT. Find out if your child is ready! Piano from age 3 years & Guitar, Singing, Drums, Violin from age 5. Lessons available for all ages. 35+ years experience. Structured program.
Use referral 'bubhub' when booking
featured supporter
Wendys Music School
Wendy’s Music School. Experience, Quality and great service! For qualifying students we will get you playing or singing your favourite music in 90 days GUARANTEED! Book a free assessment online now!
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!