+ Reply to Thread
Page 5 of 10 FirstFirst ... 34567 ... LastLast
Results 41 to 50 of 100
  1. #41
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    6,728
    Thanks
    663
    Thanked
    862
    Reviews
    15
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by trishalishous View Post
    geez $40 on cigarettes is a house deposit after a year, or first class family holiday to europe for a month!
    Im thinking she might meant to write "week" not day. If not then wow!

  2. #42
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    berwick
    Posts
    545
    Thanks
    75
    Thanked
    115
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Quote Originally Posted by trishalishous View Post
    we eat meat 7 days a week, but i get reduced meat (every tues its half price at our local woolies) and we only eat small portions.
    We eat meat every night too. We buy ours from the halal wholesalers, our monthly meat bill comes to around $80 not including steak that I will only eat fresh. Our fruit and veg we get from the markets at around $150 a month (my kids are massive fruit eaters) and our cleaning/toiletries/general groceries come to $150 a month as well. But dp smokes, drinks and likes to buy nice treats so there is another $100 per WEEK that I am hoping to cut down before baby is here. Included in general groceries are nappies and cat food. That is for 2 adults, a 7yr old, a 4.5yr old, a 20mth old and a belly bub lol. Plus a cat and dog.

  3. #43
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Kilsyth
    Posts
    471
    Thanks
    14
    Thanked
    48
    Reviews
    0
    Mine is around $200 a f/n for 2 adults I do most of my shopping at the vic market and then top up on fresh things bread milk ect during the fortnight! I've tried to cut it down more but DH loves the expensive cuts of meat we would use 1/2 of the 200 for meat alone!

  4. #44
    bunkx's Avatar
    bunkx is offline Being happy doesn't mean that everything is perfect. It means that you've decided to look beyond the imperfections
    Join Date
    Feb 2009
    Location
    The Hills WA
    Posts
    6,575
    Thanks
    565
    Thanked
    1,252
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    around $250 a F/N and every 3/4 months around $320(big stock up) thats for 2 adults 1 teenager 2 kids and 1 dog ( 1kids still needs nappies and wipes)

    * meat 5 days a week
    * buy everything you can in bulk
    * buy in season
    * meal plan
    * make most things from scratch
    * eggs my kids love eggs i get a tray of 30 for $7 from the farm
    * i always spend my shopping budget even if i dont have to (stock up on non perishables) love loving6 idea about girt cards
    Last edited by bunkx; 06-10-2011 at 16:11.

  5. #45
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Mackay
    Posts
    6,275
    Thanks
    809
    Thanked
    2,399
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a week
    Quote Originally Posted by BlueBoys View Post
    Im thinking she might meant to write "week" not day. If not then wow!
    No I meant day. Thats only for me, DH buys his own as well.

  6. #46
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Home, where my life lies waiting, silently, for me.
    Posts
    8,990
    Thanks
    3,308
    Thanked
    1,659
    Reviews
    11
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by mummykahla View Post
    We eat meat every night too. We buy ours from the halal wholesalers, our monthly meat bill comes to around $80 not including steak that I will only eat fresh. Our fruit and veg we get from the markets at around $150 a month (my kids are massive fruit eaters) and our cleaning/toiletries/general groceries come to $150 a month as well. But dp smokes, drinks and likes to buy nice treats so there is another $100 per WEEK that I am hoping to cut down before baby is here. Included in general groceries are nappies and cat food. That is for 2 adults, a 7yr old, a 4.5yr old, a 20mth old and a belly bub lol. Plus a cat and dog.
    <br />
    <br />
    i wish we had more choice down here! there are weekly fruit/eg/meat markets but they sell out within 15 mins. we are considering growing our own meat, but i dont think i can do it.

  7. #47
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    2,998
    Thanks
    1,355
    Thanked
    1,061
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by lil miss View Post
    No I meant day. Thats only for me, DH buys his own as well.
    wow! I thought you meant a week too. So does your DH smoke the same amount? Did you ever realise before, what Trish said about it being a house deposite after a year? Good to think of money as what it would end up being after a year to put it into perspective some times.

    My shop is usually $200 to $300 every two weeks for only 2 adults, 2 toddlers. We don't have to buy nappies or forumla and I hardly eat meat, so for us it is mostly vegies, but if I want things like expensive mushrooms and olives etc we buy them. We should probably stop and save up the money used but it is nice to have an antipasto platter at the end of the week with DH, we never go out so it feels like a date night in sitting outside chatting haha.

  8. #48
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    5,279
    Thanks
    2,361
    Thanked
    2,023
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Quote Originally Posted by lil miss View Post
    No I meant day. Thats only for me, DH buys his own as well.
    Out of curiosity- how many cigarettes do you get for $40 a day (I'm a non-smoker with no idea how much they're worth)?

    That's so much money...I seriously don't think I could afford to smoke!

  9. #49
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    5,279
    Thanks
    2,361
    Thanked
    2,023
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    We spend around $100. Some weeks less. That's for everything including cleaning and toiletries. Maybe once a fortnight we grab a bottle of wine though which is $20-30.

  10. #50
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    19,602
    Thanks
    3,256
    Thanked
    4,044
    Reviews
    8
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 posts
    $250-$300 a fortnight ATM with two adults & 1 toddler who eats a lot these days. It used to be $180 a fortnight so I'm LOVING being able to loosen up a bit and get some nice extras!!!


 

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 10-04-2012, 14:01
  2. Game - grocery swap
    By Buttoneska in forum Games & fun stuff
    Replies: 5
    Last Post: 19-01-2012, 12:27
  3. 4 kids? How much is your grocery bill?
    By our4boys in forum General Chat
    Replies: 4
    Last Post: 12-12-2011, 21:00

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Springfree Trampoline
Give the Ultimate Christmas Gift Springfree Trampoline
The World's Safest Trampoline™ is now also the world's first Smart Trampoline™. Sensors on the mat detect your every move and your jumps control fun, educational and active games on tablet. Secure the Ultimate Christmas Gift today!
sales & new stuffsee all
True Fairies
True Fairies is the first interactive website where children can engage and speak with a real fairy through the unique webcam fairy portal. Each session is tailored to the child, and is filled with enchantment and magic.
Visit website to find out more!
featured supporter
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!