+ Reply to Thread
Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 45
  1. #1
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Cairns.
    Posts
    137
    Thanks
    21
    Thanked
    19
    Reviews
    0

    Default Ways to cut costs.

    Inspired by another thread, thought I might start this. I would imagine something like this has been done before, but thought I'd give it a shot anyway.
    It appears so many people are living on very tight budgets...so I thought I might suggest a few ways to decrease spending and increasing savings...

    Food and Groccery Shopping.
    • Meal plan. You don't have to do it day by day, but if u sit down and work out a rough meal plan for 7 main meals you wont be as tempted to buy impulsively or eat takeaway
    • write a list of everything you need from the shops and stick to it
    • utelises fruit and veg markets, often their produce is alot cheaper and generally fresher and tastes way better
    • Check prices.... did u know that the chicken breast you find already packaged in the cold meat section averages $14/kg, yet if you walked over to the deli, the chicken breasts there average $9.99/kg... that's a big difference. The same goes for things like, sliced cheese, bacon and cheerios.
    • buying pre bought sliced and diced meat is way more expensive then taking the extra 5 minutes to cut it up yourself
    • things like pikelets and scones are great instead of buying bread all the time, and very cheap to make
    • Tortilla chips are a much healthier option then potato chips, and easy and cheaper to make also.
    In and around the home
    • Definately take the time to look at cheaper electricity companies....and always ask for a discount....if u think ur getting ripped off, ring them and tell them ur going somewhere else, I bet they can help you out then!
    • If u have to use things like dryers and dishwashers, always try and do it during the non peak times, makes a big difference in costs
    • Turn everything off at the walls - I saved $120 on my bill doing this.
    Cooking
    • Use a slow cooker! I swear these things are god sends. You can do things from soups and stews, right through to even just putting some mince and a spaghetti sauce in their to cook at lunch time so its ready at dinner time.
    • Bulk things up with vegies. The other day I bought a Peanut Satay stir fry sauce, when I cooked it up I realised that there was no way it was going to feed the 4 of us, so I threw in some cauliflower, broccoli, carrots and green beans....and wella, we had leftovers!
    • Have a cheats meal....a meal that u have all the ingredients for all the time that u can through together at the drop of a hat.... mines a packet of curried chicken pasta mix, a tin of tuna and a cup of frozen mixed veg, in the microwave for 10 mins and wella!
    Feel free to add ur own money savings ideas to this thread as well, these a just a few of my gosspel rules! the ones I live by on a day to day basis.

  2. The Following 5 Users Say Thank You to Mama2many For This Useful Post:

    ComeBackKid  (03-06-2011),honeydew  (02-06-2011),Rutabaga  (21-02-2012),trishalishous  (06-03-2012)

  3. #2
    greengables's Avatar
    greengables is offline love bears all things, believes all things, hopes all things, endures all things.. love never fails.
    Join Date
    May 2007
    Location
    Canberra
    Posts
    1,272
    Thanks
    0
    Thanked
    20
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    I make my own 'margerine-type spread' out of a brick of butter and olive oil. I whiz it up using my stick mixer/bar mix until smooth, put in container in fridge. Takes 5 mins, Costs a lot less, you get a lot more and TASTES nice without chemicals and is great! My grandparents were so impressed they are now doing this!

  4. The Following 2 Users Say Thank You to greengables For This Useful Post:

    Hydrangea  (25-10-2012),Mama2many  (02-06-2011)

  5. #3
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    456
    Thanks
    57
    Thanked
    91
    Reviews
    0
    i thought i knew every saying tip in the book. But i never thought nd buying sliced tasty cheese ãt the deli! Does it really work out cheaper? I hate paying $10+ on 36 slices of cheese, i might check out the price in the deli! .

  6. #4
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Cairns.
    Posts
    137
    Thanks
    21
    Thanked
    19
    Reviews
    0
    Quote Originally Posted by travelmum View Post
    i thought i knew every saying tip in the book. But i never thought nd buying sliced tasty cheese ãt the deli! Does it really work out cheaper? I hate paying $10+ on 36 slices of cheese, i might check out the price in the deli! .
    Works out ALOT cheaper!! Last week we bought 10 slices of cheese from the deli...cost us $2.12 as opposed to $4ish for 12 prepackaged slices....
    Make sure you let me know how you go!

  7. #5
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    3,532
    Thanks
    1,313
    Thanked
    1,390
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    A couple off the top of my head (apologies if they are obvious lol)
    - Wash in cold water only
    - Walk or ride a bicycle as much as possible
    - Join the library (ours has everything from magazines, to cds and dvds, jigsaw puzzles, and books (duh)

    And the biggest one of all for me...

    Learn to be content with what I *do* have

  8. #6
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    1,191
    Thanks
    34
    Thanked
    112
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts

    Default Offspring

    Not sure about other wollies but after 7 30pm any shaved cheese meat chicken is half priced great for next day lunches

  9. The Following User Says Thank You to Omgshoes For This Useful Post:

    Mama2many  (03-06-2011)

  10. #7
    Join Date
    Sep 2009
    Posts
    631
    Thanks
    39
    Thanked
    97
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Bump - I really need help saving costs at the moment.

  11. #8
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    21,650
    Thanks
    15,094
    Thanked
    11,260
    Reviews
    14
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Awards:
    Busiest Member of the WeekBusiest Member of the Week - week ended 5/2/14Busiest Member of the Week - week ended 31/10/14Busiest Member of the Week - week ended 24/10/14Busiest Member of the Week
    I agree with cutting up your own meat. I rarely spend more than $4.99 a kilo. I buy whole rumps and cut them up into roasts, stir fries, casserole (diced meat), steak (both normal and 2 minute) and soon i will be able to make my own mince.

    I find once a week/fortnight/month cooking saves a lot too. You buy all the veg at once and cook it the same day so there is no wastage. No need for take away, when you have already cooked meal at home that just needs reheating.

    Cook from scratch

    Use meal bulk-ers (eg tinned tomatoes, diced frozen veg, lentils, rice, pasta etc)

    Cut your meat (Eg chicken breast, snags in a casserole, diced beef etc) as go further than a breast/thigh/steak/ snag each.

    Use home brand for most things

    Buy school treats chips, tiny teddies,yoghurts etc in the big pack and make smaller snack using zip lock bags/container etc

    Make your own cookies, muffins, cakes etc for treats

    popcorn is a great cheap treat (99cents bag last forever)

    Jelly in a cup is another great cheap treat ( buy it in the bulk (2 kgs) catering bag and it even cheaper.

  12. #9
    Join Date
    Apr 2011
    Posts
    2,089
    Thanks
    1
    Thanked
    258
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Subscribing!

  13. #10
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    22,011
    Thanks
    3
    Thanked
    1,786
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Cook from scratch. I did my fortnightly shop today and had to buy alot of stuff. I have bought so much of the stuff we need plus extra and some normal things and my shopping was still the same yet i will get so much more out of it than what i normally would.

    Sent from my GT-I9000T using Bubhub


 

Similar Threads

  1. In what ways are you lazy?
    By Apple iPhart6 in forum General Chat
    Replies: 24
    Last Post: 12-06-2012, 09:53

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Softmats
With so many amazing reversible designs, the soft and cushioned Premium Bubba Mats are the perfect space for all the family. Not only do they look fantastic; you can also enjoy the quality and comfort for years to come.
sales & new stuffsee all
True Fairies
True Fairies is the first interactive website where children can engage and speak with a real fairy through the unique webcam fairy portal. Each session is tailored to the child, and is filled with enchantment and magic.
Visit website to find out more!
featured supporter
Innovations Sports Physiotherapy
Women’s Health Physios who are able to assess and treat a wide range of Pregnancy and Post Natal Issues. We offer Post Natal Pilates Classes taken by our Physios. These classes help you rebuild strength through your Core and Pelvic Floor.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!