+ Reply to Thread
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 22
  1. #11
    bellalika's Avatar
    bellalika is offline I'm trying my hardest, please don't ask for more.
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Vic
    Posts
    4,491
    Thanks
    175
    Thanked
    717
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by UmmInayah View Post
    Omg sorry I don't mean to crash your thread but I can't believe how expensive thing have gotten! Am I that old that when I was at school 50 cents could buy you a fair bit of stuff?
    50 cents will buy you a sauce packet on the school I work at's lunch order list. That said, the cheapest item is $1.50.

    For what you get the prices on our list are quite reasonable. Everything is made fresh. We outsource to a local cafe who pick up the orders and drop off the food. We have a no junk food rule. There aren't any fizzy drinks, party pies etc. A lite chocolate milk is probably the worst drink, and a home made (veggie riddled) sausage roll is the worst main food. You can also get a gingerbread man or pita bread, veg and dip kit as snacks. I usually go for the veg sushi pack ($8), seared chicken roll ($7) or the fritatta and salad($10). The teachers list goes up to $15 and includes things like pumpkin gnocci and parma with chips but the serves are massive.

    Yes, this is a state school.

  2. #12
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    brisbane
    Posts
    4,922
    Thanks
    12
    Thanked
    97
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    My son is in prep and he buys his lunch every Friday. It's something he looks forward to and he has the choice of what he wants and each week he has made healthy choices. He so far has had sushi, spaghetti bolognese, ham and salad rolls etc. They have a great range and affordable. We call it a canteen, I was brought up in NZ and we referred to it as that.

  3. #13
    Sheer Bliss's Avatar
    Sheer Bliss is offline new username time?? this is toooo friggin hard, and NOT Bliss!!!
    Join Date
    Jun 2006
    Posts
    10,123
    Thanks
    812
    Thanked
    320
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 posts
    Once a week DD buys her lunch at the canteen. She always wants a pie or pizza (pizza day is monday, pie day is friday - so if she gets a pizza on monday then she has to wait almost 2 weeks if she wants a pie the following week. They are $3ea. I used to enjoy a once a week treat to buy my lunch (still do!) and while I have just the one at school, we will keep doing it, and re-asses if funds don't allow it when I have all 4 at school. She will sometimes take $1 to buy an ice-block, once a week, or if she just gets pikelets (10c each) then she makes it last a day or 2. She will often buy some for her friend though, and then she will buy her some the next time she has money.

    She takes her lunch, fruit and afternoon tea every other day, and most her snacks are home-made, so the once a week treat is fine by me. I am just happy that she is eating the meat (if you can call it that!!! - but the canteen lady said they are low fat pies, so perhaps a teeny bit healthier?) as she is a fussy eater, and skinny as a rake!

  4. #14
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    8,245
    Thanks
    1,772
    Thanked
    2,017
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    Awards:
    100 Posts in a weekBusiest Member of the Week - Most posts for the week ended 19/6/2014
    My DS school only has tuckshop on Fridays. He's never had it though.

    You have to get there before school to order it and we are usually running late.

    DS is so fussy and a vegetarian so there is not really anything on the menu that caters for his needs.

  5. #15
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Perth
    Posts
    8,544
    Thanks
    1,351
    Thanked
    2,307
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    We call it tuckshop or canteen.

    He doesn't have a set routine,it all depends on if i have shopped for lunchbox stuff .Ds can be incredibly fussy and a PITA to feed away from home ie he won't have hot food cold,refuses sandwiches.It does my head in.So tuckshop is a good alternative and cheap, ie he can get a cheesie (half a roll with melted cheese) for 50c.

    Sometimes he will go weeks without it and then he will get it nearly everyday.

    The menu is fairly healthy.

  6. #16
    bgbgbb's Avatar
    bgbgbb is offline To think, I was only going to have 1 child!
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    In a house too small for 8 people!
    Posts
    1,965
    Thanks
    183
    Thanked
    120
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    We're from Vic & call it tuckshop at our school. My 3 have a lunch order on a Friday and generally have pie or sausage roll with sauce for $2 which is so cheap. I would let them have a chocolate milk with that, but am thinking ahead to when I have 6 at school and $4 x 6 will equal quite a bit of money!

    Our school canteen also has a limit on what children can spend overall and a further limit on lollies, which I think is brilliant!

  7. #17
    Join Date
    May 2009
    Posts
    6,095
    Thanks
    399
    Thanked
    747
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    I give $4 each for primary school, and $5 each for high school. Most people think this is too little. However they have easy access to snacks to take along so it is only really supposed to be replacing their sandwich, and they get to keep any change they don't spend.

  8. #18
    Join Date
    Jan 2005
    Location
    In the sticks!!
    Posts
    20,635
    Thanks
    3,222
    Thanked
    2,540
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 postsEmerald Star - 10,000 postsRuby Star - 15,000 postsDiamond Star - 20,000 posts
    Ds2, never, he hates getting tuckshop because he reckons it takes too long and takes away from his sport time.

    Ds1 maybe once a month at the moment, but more often once I go back to work. He needs at least $10 for the day.

    We call it tuckshop

  9. #19
    Join Date
    May 2009
    Posts
    4,786
    Thanks
    1,021
    Thanked
    2,246
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    DD uses her pocket money if she wants a lunch order (I'm teaching her the value of money ATM) she has just relized there is no point using it for lunch often as she can save for something better.
    If she does order its usually sushi sometimes chicken nuggets.
    In summer I will give her money for an icy pole and in winter for a chicken noodle soup once a week.

  10. #20
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    495
    Thanks
    106
    Thanked
    127
    Reviews
    0

    Default canteen/tuckshop

    Dd is in prep and they don't have a canteen. They have a lunch order list that you can order off and it goes to a local milkbar and the food is bought back at lunchtime.
    They also have a school run hot food day each fortnight where they get a hot dog in a roll, a cinnamon donut and a fruit box for $5. She always has that and has only had 2 lunch orders this year.
    The list is mostly healthy but very limited and she has a hotdog, fruit box and popcorn for $5.


 

Similar Threads

  1. Aisa canteen I LOVE you!!
    By bubbabailey in forum General Chat
    Replies: 0
    Last Post: 06-09-2012, 19:34
  2. Tuckshop ideas please
    By MummyBic in forum Recipes & Lunchbox Ideas
    Replies: 2
    Last Post: 04-06-2012, 15:59
  3. School tuckshop
    By Jensha in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 27
    Last Post: 03-02-2012, 14:17

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Einsteinz Music
Make music at Einsteinz Music in age-appropriate class in Sydney's Inner West, Eastern Suburbs or North Shore. For ages 6 mths - 4 yrs. All music is live! Christmas Gift certificates available for full term or casual classes. Call 0431 338 143
sales & new stuffsee all
The Health Hub
Give a new mum a fitness boost for Christmas & New Year. Studio-based, small group training sessions - cardio, strength, core, Pilates & boxing. Choice of 16 hrs per week, flexible-arrival feature - bubs & kids welcome! Gift vouchers available.
featured supporter
Cots on Bubhub
Looking to buy a cot or bassinet? :: Cot safety checklist :: Local or online nursery shops
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!