+ Reply to Thread
Page 31 of 34 FirstFirst ... 212930313233 ... LastLast
Results 301 to 310 of 332
  1. #301
    Join Date
    Mar 2007
    Posts
    5,865
    Thanks
    986
    Thanked
    3,330
    Reviews
    1
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 postsAmethyst Star - 5,000 posts
    I just did a mock online shop with woolies and although I try to limit my grocery spend to $75 a week personally ... I was surprised at how hard it was to shop for just $50 for the week. I think I'd find it easier to budget $100 for the fortnight (so same amount per week) just so I could buy things a bit bigger for less per unit value and to last over the two weeks.

    My menu wasn't all that different to the OP except after the sausage speculation I did mine without them. I'm still not sure it's nutritionally much better. But I ended up with the following meals available from my shop:

    Breakfast
    - cornflakes
    - baked beans on toast
    - jam on toast
    -egg on toast

    Lunches
    - jam sandwich
    - egg on toast
    - left overs

    Dinners
    - tomato, basil and garlic pasta
    - sweet and sour mince with brown rice
    - roast chicken drumsticks with veg
    - salmon cakes with veg & brown rice

    Snacks
    - Apples
    - Chicken crackers
    - Boiled eggs
    - Carrot sticks
    - Two fruits

    If I could do it over two weeks I'd buy flour, sugar & soy sauce to include pikelets and stir fry into the list. Plus add extra dishes. The majority of my shop was homebrand. Total shop was $49.80

  2. #302
    Join Date
    Feb 2014
    Posts
    3,198
    Thanks
    312
    Thanked
    960
    Reviews
    13
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Quote Originally Posted by Theboys&me View Post
    I just did a mock online shop with woolies and although I try to limit my grocery spend to $75 a week personally ... I was surprised at how hard it was to shop for just $50 for the week. I think I'd find it easier to budget $100 for the fortnight (so same amount per week) just so I could buy things a bit bigger for less per unit value and to last over the two weeks.

    My menu wasn't all that different to the OP except after the sausage speculation I did mine without them. I'm still not sure it's nutritionally much better. But I ended up with the following meals available from my shop:

    Breakfast
    - cornflakes
    - baked beans on toast
    - jam on toast
    -egg on toast

    Lunches
    - jam sandwich
    - egg on toast
    - left overs

    Dinners
    - tomato, basil and garlic pasta
    - sweet and sour mince with brown rice
    - roast chicken drumsticks with veg
    - salmon cakes with veg & brown rice

    Snacks
    - Apples
    - Chicken crackers
    - Boiled eggs
    - Carrot sticks
    - Two fruits

    If I could do it over two weeks I'd buy flour, sugar & soy sauce to include pikelets and stir fry into the list. Plus add extra dishes. The majority of my shop was homebrand. Total shop was $49.80
    Still $50 pw

  3. #303
    Join Date
    Mar 2009
    Posts
    1,465
    Thanks
    575
    Thanked
    597
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Eta this is not a meal type plan but a tip I do.
    Every three or four days I heat up all the leftovers from previous dinners and just sit them on the table platter style. Everyone serves up what they want, a bit of this and that. The left overs actually get eaten and it saves money rather than planning for another dinner meal. AND I don't have to cook- huzzah!

  4. The Following User Says Thank You to My Beloved Ones For This Useful Post:

    IvyRain  (19-02-2014)

  5. #304
    Join Date
    Jan 2012
    Posts
    2,730
    Thanks
    1,522
    Thanked
    1,960
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Our food budget is often around $70 per week, but that gives a lot more room for movement (plus, there are only 2 adults & a toddler). Might give it a go at some point though, I'm certain we could do it.

    One of our cheapest & most loved meals - daal. A packet of yellow split peas, a bunch of spices (of course, you have to have those in the pantry anyway), a few fresh veg... cook up a large pot then eat for dinner & freeze the rest. We usually get at least 6 meals for myself & my partner (served with rice)

  6. #305
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    339
    Thanks
    685
    Thanked
    199
    Reviews
    0
    Quote Originally Posted by My Beloved Ones View Post
    Eta this is not a meal type plan but a tip I do.
    Every three or four days I heat up all the leftovers from previous dinners and just sit them on the table platter style. Everyone serves up what they want, a bit of this and that. The left overs actually get eaten and it saves money rather than planning for another dinner meal. AND I don't have to cook- huzzah!
    Leftovers feature as a meal at our house too I usually make two nights leftover night - either eat the food as is or put into pies, toasties etc. DH would eat toasties every night if I let him lol

  7. #306
    Join Date
    Feb 2012
    Posts
    1,403
    Thanks
    93
    Thanked
    387
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 posts
    Just read OP's original grocery list with prices... Was done in 2010 I wonder how much it would be today for the same items.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to ciaomamma For This Useful Post:

    Pusheen The Cat  (10-02-2015),SoThisIsLove  (19-02-2014)

  9. #307
    Join Date
    Jan 2014
    Posts
    403
    Thanks
    76
    Thanked
    147
    Reviews
    0
    Wow one bunch of bananas 1.59! How times have changed

  10. #308
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    25
    Thanks
    7
    Thanked
    2
    Reviews
    0
    Stayathomemum has a section for recipes for under $10
    I also love there 120 biscuits for under $5. Here's the link.
    Last edited by Mod-RaryGirl; 13-02-2015 at 19:54.

  11. #309
    YMo7's Avatar
    YMo7 is offline 37 week ultrasound of our baby girl
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    2,607
    Thanks
    50
    Thanked
    82
    Reviews
    0
    Achievements:Topaz Star - 500 postsAmber Star - 2,000 posts
    Our food budget is about $400 per week for 2 adults and 6 kids between 3 and 15.

    I am lactose and gluten free, plus allergic to seafood and we don't eat any many fats or sugars (unless it's a special occasion) . We also do as much cooking at home as possible, including making our own pasta and pasta sauce, bread rolls (however we only, eat bread about once a fortnight), etc.

  12. #310
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    1
    Thanks
    0
    Thanked
    0
    Reviews
    0
    How can i?


 

Similar Threads

  1. 12 week old with such bad wind he won't feed... Help!
    By Kri1973 in forum Colic Reflux Wind
    Replies: 10
    Last Post: 22-11-2012, 09:31
  2. 10 Week pregnancy - Photo-shoot! :) Coming up n ext week very excited!
    By Tanzanite in forum Pregnancy & Birth General Chat
    Replies: 3
    Last Post: 06-07-2012, 14:23
  3. please help me feed my family lol
    By lizzieiscontented in forum General Parenting Tips, Advice & Chat
    Replies: 10
    Last Post: 20-03-2012, 21:39

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
free weekly newsletters | sign up now!
who are these people who write great posts? meet our hubbub authors!
Learn how you can contribute to the hubbub!

reviews
learn how you can become a reviewer!

competitions

forum - chatting now
christmas gift guidesee all Red Stocking
Riverton Leisureplex
An Extreme Family Pass at Riverton Leisureplex is the ultimate way to cool off during the summer school holidays. The $30 Pass allows pool and waterslide access for 2 adults and 2 children, as well as a drink, popcorn and an icy pole for each person.
sales & new stuffsee all
Pea Pods
Buy 2 Award Winning Pea Pods Reusable One Size Nappies for only $38 (in your choice of colours) and receive a FREE roll of Bamboo Liners. Don't miss out, we don't usually have discounts on the nappies, so grab this special offer!
Special Offer! Save $12
featured supporter
Vibe Natural Health
Your natural health care team for fertility, pregnancy, post natal and family health care. Our Naturopaths, Doctors, Osteopaths, Acupuncturists, Psychologists,Nutritionists, Pilates, & Massage specialise in women & children's health and wellbeing.
gotcha
X

Pregnant for the first-time?

Not sure where to start? We can help!

Our Insider Programs for pregnancy first-timers will lead you step-by-step through the 14 Pregnancy Must Dos!